Шахмат в Самоков

Този уикенд Самоков бе домакин на урнир по ускорен шахмат.
Усложнената епидемична обстановка в страната стана причина за сериозен отлив на участници от международния шахматен турнир „Самоков 2020″. При предварително записани над 100 състезатели, за откриването на надпреварата в зала “ Самоков“ се явиха 77 шахматисти. Най-значимото отсъствие бе това на двама от най-титулуваните български шахматисти – Александър Делчев и Кирил Георгиев, понастоящем представящ Северна Македония на международната сцена. Участваха обаче шампионът на България Мартин Петров и националите Радослав Димитров и Петър Дренчев.
Регламентът предвиждаше изиграването на седем кръга със съкратена времева контрола – четири в съботния ден и три в неделния. Ускорената контрола бе предпоставка за динамична и оспорвана игра, която донесе много емоции на участниците. Шампионът на България Мартин Петров стана едноличен победител на турнира. Само на половин точка от него остана рейтинг-фаворитът Радослав Димитров. Сензационно, но напълно заслужено третото място зае 13-годишният Константин Георгиев. Най-добро представяне сред жените показа Светла Йорданова, а от ветераните с приз бяха отличени Цецко Тодоров, Огнян Стойчев и Коста Ангелов. В юношеските категории отличия завоюваха: Симеон Тодев (до 12 г.), Александър Ташев (до 14 г.) и Надя Тончева (до 16 г.).
Със специални медали бяха наградени и поздравени най-малките участници в проявата. Главен съдия на турнира бе Венета Петкова.