ГОРКИЙ, ГОРКИЙ ДИМЧО…
ОТНОВО ТЕ „УБИХА“ ПРИ ЗАВОЯ НА ЧЕРНА НЕГРАМОТНИЦИТЕ
ОТ БЪЛГАРСКАТА НАЦИОНАЛНА ТЕЛЕВИЗИЯ…
А бре, хора, човеци, българе ли сте?!…
И тази година на 22 септември на зарята във Велико Търново пак повторихте неистината, лъжата, заблудата, че Димчо е загинал на завоя на Черна?!?!?! А, стига, де!!!…
От години ви пиша и препращам долния текст, ама вие си знаете мухлясалите сценарии от десетилетия и хич не се засрамвате, че заблуждавате и направо лъжете зрителите си…
Лобното място на поета, подпоручик Димчо Дебелянов
е близо до град Серес.
А първото му погребение в Демир Хисар източно от река Струма,
в Гърция (днес – Сидирокастрó)
А не при Демир Хисар на завоя на река Черна в Македония!!!
ОТНОВО ЗА ЛОБНОТО МЯСТО И ПЪРВИЯ ГРОБ
НА ДИМЧО ДЕБЕЛЯНОВ
Лобното му място е близо до град Серес
А първото му погребение в Демир Хисар източно от река Струма,
в Гърция (днес – Сидирокастрó)
А не при Демир Хисар на завоя на река Черна в Македония!!!
Запасният подпоручик (а не поручик!) Динчо(рожденото му име) Дебелянов загива в сражение на 2 октомври 1916 година в Първата световна война, като временно командващ (от едва 2 дни/, 5-та рота от 2-ра дружина на 22-ри пехотен Тракийски полк от 7-ма Рилска дивизия. Фронтовата линия (виж скицата) е преминавала по левия (източния) бряг на река Струма, пред/североизточно от селата Горно и Долно Караджово (по-късно слели се в едно село сега с името Моноклисия). Селото е на двадесетина километра западно от Серес и около 40 южно от Демир Хисар (днес Сидирокастрó, на двадесетина километра от българо-гръцката граница при Кулата), в пределите на Гърция (виж картата).
Куршумът пронизва Димчо около 10.30 часа в сражение със съглашенски френско-английски войски(по-точно – срещу ротата, командвана от Дебелянов е била 10-та ирландска пехотна дивизия) и той издъхва почти веднага на бойното поле. Погребан е на следващия ден заедно с другите загинали в тези сражения офицери, в църквата “Богородица” в Демир Хисар /Днес „Благовещение на Света Богородица/(около 30 километра северно от Серес). А през 1931 г. костите му са пренесени в Родината и на 23 август тържествено и с военни почести са положени в двора на старата копривщенска черква „Успение Богородично“.
По повод на лобното му място все още се тиражира нашироко една неистина, включително и по националните медии на големите български празници. На тържествени зари и по други поводи често чувахме, че Д. Дебелянов е загинал „… край Демир Хисар, при завоя на река Черна…“. Селище с това име (ДЕМИР ХИСАР) има и днес, но то се намира в Република Македония, на двадесетина километра северно от град Битоля и южно от Прилеп. И край него се водят крупни сражения през Първата световна война, но през 1917-18 г. И не тук загива Димчо. А край Струма…
Съвременна карта на района в днешна Гърция,
където е загинал Димчо Дебелянов 1. Село Моноклисия (1) е резултат от сливането на някогашните села Горно и Долно Караджово, източно от които е преминавала фронтовата линия, и където на 2 октомври 1916 г. загива подпоручик Димчо Дебелянов. 2. Сидирокастрó (2), някогaшният Демир Хисар. Там, в черквата “Благовещение на Света Богородица” на 3 октомври 1916 г. е погребан Димчо, а също и други загинали през тези войни в района български офицери. (Общо 24-26?) Костите му са пренесени и препогребани в Копривщица на 23 август 1931 година. |
ПРЕДПОЛАГАЕМОТО ЛОБНО МЯСТО
НА ДИМЧО ДЕБЕЛЯНОВ
Ползвайки схемата от книгата „Историята на 22-ри пехотен Тракийски полк“ – Самоков, 1929/1931 г. и съпоставяйки я сGoogle Earth можем да уточним локацията в широки граници / +\- 50 метра/. Центърът на това предполагаемо място е с GPS координати 41⁰ 03‘ 22.62“ N и 23⁰ 24‘ 31.44“ E, който в момента попада на пътя между селата Monokklisia /Горно Караджово/ иAno Kamila /Християн Камила/. Село Долно Караджово днес не съществува.
Доц. Роман Хаджикосев
Преподавател по нова българска литература
в ЮЗУ «Неофит Рилски» – Благоевград.
Родственик на Димчо Дебелянов
СЕГА, НАЙ-ПОСЛЕ, ПОКАЙТЕ СЕ, ИЗВИНЕТЕ СЕ И СЕ ПОПРАВЕТЕ!!!
ЩОТО – ТВЪРДЕ НЕБРЕЖНО РАБОТИТЕ…
Дойчо Иванов – уредник в Къща музей „Димчо Дебелянов“ – Копривщица
сн. Дойчо Иванов и арх. Къща музей „Димчо Дебелянов“
1 -ва сн. „Портрет на самоковския художник Георги Белстойнев /Джони/, създал първата експозиция на музея на Димчо в Копривщица през 1957-58 г.“