БНБ излезе с официална позиция по решението на Върховния административен съд от преди два дни за достъп до обществена информация за възнагражденията в централната банка.
От БНБ твърдят, че възнагражденията на Управителния съвет на БНБ и методиката за тяхното определяне са публикувани още на 30 юли 2015 г., както и в бюджета на институцията за 2016 г.
На 18 септември 2015 г. БНБ публикува брутните възнаграждения на предишния управител Иван Искров, както и на неговите заместници Калин Христов и Димитър Костов за периода юли 2014 г. – юни 2015 г., настояват от пресцентъра на държавния трезор.
С оглед избягване на потенциални нарушения от страна на БНБ на Закона за личните данни допълнителна информация свързана с възнагражденията в БНБ ще бъде предоставена след влизане в сила на решението на ВАС, се посочва в съобщението им.
От централната банка допълват, че според бюджета й за тази година, възнагражденията на служителите в БНБ не могат да бъдат по-ниски от възнагражденията на служители със сходни функции в други банки.
Така възнагражденията на хората, определени като „ръководен персонал“ е 4342 лв. месечно, специалистите получават 1748 лв., а средномесечното възнаграждение на тези които се определят като „поддържащ персонал“ е 916 лв.
През 2016 г. възнагражденията на членовете на Управителния съвет на БНБ остават непроменени: 15 368 лв. за управителя, по 13 173 лв. за подуправителите, по 4391 лв. за другите членове на Управителния съвет.
Запазва се лимитът за общото възнаграждение на управителя и подуправителите, включително допълнителното материално стимулиране, до размера на общото средно възнаграждение на ръководителите на банки в България към 1 юли 2015 г., пише в бюджета на Централната банка, не от там не уточняват точно колко е ДМС-то.
От БНБ не казват също и колко са били бонусите на бившия управител на БНБ Иван Искров и на предишния началник на Банковия надзор Цветан Гунев, които според решението на магистратите също трябва да бъдат оповестени. Поне така обявиха депутатите от РБ Мартин Димитров и Петър Славов.
Решението на съда идва след тяхна жалба заради отказа на БНБ да им предостави тази информация. Двамата призоваха вчера ръководството на БНБ да не търси нови вратички, за да даде отговорите, защото трябва да стане ясно как банката се е самооценила шест месеца преди фалита на КТБ.
Източник: Фактор