Русия изтегля част от военната си техника от Сирия

Руски товарен самолет е излетял рано сутринта в събота от военновъздушната база Хмеймим в Сирия, вероятно за Либия. Това съобщи Ройтерс, като се позова на сирийски служител по сигурността.

Според информация от още четири други сирийски източници на агенцията, Русия изтегля част от военната си техника, но засега остава във военните си бази в Сирия. Русия разполага с две бази на сирийска територия – морска база на пристанището Тартус на Средиземно море и военновъздушната база Хмеймим, на около 60 км на юг от Тартус.

Тяхното бъдеще остава под въпрос, след като преди седмица въоръжени бойци, противопоставящи се на президента Башар ал-Асад, превзеха редица градове, включително столицата Дамаск, и свалиха неговия режим от власт.

В събота Ройтерс цитира свои сирийски източници, които са в контакт с руските военни, които казаха, че Москва изтегля силите си от фронтовите линии в Северна Сирия, както и че изтегля част от тежката си техника и висши сирийски офицери от страната.

По-рано сателитни снимки, направени в петък от компанията за сателитни технологии „Максар“, показаха, че Русия изглежда се готви да изтегли военна техника от военновъздушната база Хмеймим.

„Два тежки транспортни самолета Ан-124 се намират на летището – и двата са с вдигнати носови конуси и са подготвени за натоварване на оборудване или други товари“, казаха от „Максар“.

В близост до тях боен хеликоптер Ка-52 се демонтира и изглежда се подготвя за превоз, докато компоненти от батарея за ПВО С-400 се подготвят за транспортиране от предишната си дислокация във военновъздушната база“, каза още компанията.

Във военноморската база на Русия в Тартус, единствената руска база на Средиземно море, която е център за ремонт и попълване на запасите, „до голяма степен няма промени, откакто на 10 декември заснехме две фрегати, които продължават да бъдат в шелфа на Тартус“, допълниха от „Максар“.

Руските официални лица до момента не са коментирали бъдещето на военните бази на Москва в Сирия.

Същевременно из ФБ се публикуват потресаващи данни и ужасяващи разкрития за затворите на Башар Асад. Хиляди хора били открити в подземията на затвора Синая. Прокопавани са нови тунели под земята, за да се разшири тайно затвора.

Открити са промишлени мелачки за едри животни

Зловещо – след като са изтезавани и убити, хората са смилани в мелачките на кайма и после са изгаряни в пещи, за да не останат ДНК следи и възможност за разпознаване по зъби и кости.

Безследно изчезналите са над половин милион. „Това е режимът на Башар Асад, приятелят на Путин. Режим, подкрепян от Русия. В практиката си попаднах на случаи , при които части на Вагнер влизат в села, застрелват няколко семейства, а всички останали товарят на камиони и ги карат на границата с Турция. Там ги поемат трафиканти, които ги транспортират до границата с България, а тук ги поемат организирани групи от руснаци. Клетките се състоят от по 4 руснака. Двама взимат коли рент-а кар, предават ги на другите двама. Едната е пилотна кола, която предупреждава за случайни полицейски патрули , а втората кола превозва бежанците към западната граница. Схемата се контролира от МВР и се прикрива от години от ръководството на Прокуратурата ни. Присъдите на случайно задържаните руски трафиканти винаги са условни, а наложените глоби не се плащат, защото още на следващия ден напускат България. Целият трафик е организирано от руските служби в съучастие с режима на Асад и нашите власти“ – коментират българи във ФБ.