Истанбул – уникална интеграция на архитектурни шедьоври, които отразяват срещата на Европа и Азия

Стратегически разположен на полуостров Босфор между Балканите и Анадола, Черно море и Средиземно море, Истанбул последователно е бил столица на Източната Римска империя и Османската империя и е свързан с важни събития в политическата история, религиозната история и историята на изкуството за повече от 2000 години. Градът е разположен на полуостров, заобиколен от Златния рог (Халич), естествено пристанище на север, Босфора на изток и Мраморно море на юг. Историческият полуостров, върху който се развиват бившите Византия и Константинопол, е бил заобиколен от древни стени, построени първоначално от Теодосий в началото на пети век.

Изключителната универсална стойност на Истанбул се крие в неговата уникална интеграция на архитектурни шедьоври, които отразяват срещата на Европа и Азия в продължение на много векове, и в неговия несравним силует, формиран от творческия гений на византийските и османските архитекти.

Отличителният и характерен хоризонт на Истанбул е изграден в продължение на много векове и обхваща Света София, чийто обширен купол отразява архитектурния и декоративен опит на 6-ти век, комплекса Фатих от 15-ти век и двореца Топкапъ – който непрекъснато се разширява до 19-ти век, комплексът джамия Сюлеймание и комплекс джамия Sehzade, произведения на главния архитект Синан, отразяващи кулминацията на османската архитектура през 16 век, Синята джамия от 17 век и тънките минарета на Новата джамия в близост до пристанището, завършени през 1664 година.

Четирите области на имота са Археологическият парк, на върха на Историческия полуостров; квартал Сюлеймание с комплекс джамия Сюлеймание, базари и народно селище около него; района на селището Зейрек около джамията Зейрек (бившата църква на Пантократор) и района от двете страни на Теодосиевите земни стени, включително останки от бившия дворец Блахерне. Тези райони показват архитектурни постижения от последователни имперски периоди, включително Синята джамия от 17-ти век, джамията Sokollu Mehmet Pasha, комплексът джамия Şehzade от 16-ти век, дворецът Топкапи от 15-ти век, хиподрумът на Константин, акведуктът на Валент, юстинианските църкви на Света София, св. Ирена, джамия Кючук Аясофя (бившата църква на Св. Сергий и Бакхус), манастирът Пантократор, основан при Йоан II Комнин от императрица Ирена; бившата църква на Светия Спасител от Хора с нейните мозайки и картини, датиращи от 14 и 15 век; и много други изключителни примери за различни видове сгради, включително бани, казанчета и гробници.

– Историческите райони на Истанбул включват паметници, признати като уникални архитектурни шедьоври от византийския и османския период като Света София, която е проектирана от Anthemios of Tralles и Isidoros of Miletus през 532-537 г. и комплексът Suleymaniye Mosque по проект на архитект Синан през 1550-1557г.

Критерий (ii): През историята паметниците в Истанбул са оказвали значително влияние върху развитието на архитектурата, монументалните изкуства и организацията на пространството, както в Европа, така и в Близкия изток. По този начин, 6650-метровата земна стена на Теодосий II с втората си отбранителна линия, създадена през 447 г., е една от водещите референции за военната архитектура; Света София стана модел за цяло семейство църкви и по-късно джамии, а мозайките на дворците и църквите в Константинопол повлияха както на източното, така и на западното изкуство.

– Истанбул дава уникални свидетелства за византийската и османската цивилизация чрез големия брой висококачествени примери за широк спектър от видове сгради, някои със свързани произведения на изкуството. Те включват укрепления, църкви и дворци с мозайки и стенописи, монументални цистерни, гробници, джамии, религиозни училища и бани. Народните жилища около основните религиозни паметници в кварталите Сюлеймание и Зейрек предоставят изключителни доказателства за късния османски градски модел.

-Градът е изключителен набор от паметници, архитектурни и технически ансамбли, които илюстрират много открояващи се фази от човешката история. По-специално, дворецът Топкапъ и комплексът джамия Сюлеймание със своите кервансарай, медресе, медицинско училище, библиотека, сграда на банята, хоспис и императорски гробници, предоставят върховни примери за ансамбли от дворци и религиозни комплекси от османския период.

Интегритет

Историческите райони на Истанбул включват ключовите атрибути, които предават изключителната универсална стойност на Истанбул като части от града, които са избегнали големи промени и влошаване през 19 и 20 век и са били защитени от националното законодателство по време на надписването.

По време на надписването жилищата от дървен материал в кварталите Сюлеймание и Зейрек бяха признати за уязвими. Въпреки заплахата от натиск за промяна, оттогава са предприети много усилия, за да се запазят и укрепят дървесните структури в обекта. Промените в социалната структура в района също са повлияли върху използването на тези структури. Градската тъкан е застрашена от липса на поддръжка и натиск за промяна. Столичната община се опитва да възстанови района, за да съживи деградиралите му части. Възраждането на кварталите Сюлеймание и Зейрек е дълъг проект, който изисква дълъг и внимателен процес на почистване, консервация и реставрация. Комплексът Suleymaniye е запазил своята структурна и архитектурна цялост, с изключение на някои незначителни промени в търговската част на комплекса.

Целостта на основните паметници и археологически останки в четирите исторически района са до голяма степен непокътнати, но те са уязвими поради липсата на план за управление. С плана за управление, който е в процес на одобрение от съответния орган, той има за цел да разреши всички проблеми и да разреши проблемите в сайта постепенно.

Разположението на историческите райони на Истанбул и забележителният силует на града са уязвими за развитие.

Автентичност

Способността на паметниците и народните жилища да изразяват истински изключителната универсална стойност на историческите райони на Истанбул е компрометирана до известна степен след надписването по отношение на техния дизайн и материали. Консервационно-реставрационните дейности в обстановката на Историческия полуостров се ръководят и следват от централните и местните власти, както и от новоучредените институции с финансовите средства, предвидени от законовите изменения.

Обстановката и отличителен хоризонт на Историческия полуостров продължава да изразява изключителната универсална стойност на имота. Въпреки това продължаващата способност на по-широката морска среда да направи това зависи от това да се гарантира, че развитието не компрометира гледката към хоризонта.

Изисквания за защита и управление

Историческите райони на Истанбул са законно защитени чрез националното законодателство за опазване. Няма конкретно законодателство за планиране за защита на обектите от световното наследство. Управленската структура за защита и консервация на имотите включва споделените отговорности на националното правителство (Министерството на културата и туризма Главна дирекция на културните ценности и музеи, Главна дирекция на благочестивата фондация) местната администрация и няколко държавни институции. Одобрението на Съвета за опазване трябва да се получи за физически интервенции и функционални промени в регистрирани сгради и обекти за опазване.

Дирекцията за управление на обекта за културни и природни обекти в Истанбул е създадена в рамките на община Истанбул през 2006 г., за да координира процесите на планиране на управлението на обектите от световното наследство на Истанбул. Работата на дирекцията се подпомага от Консултативен съвет и Координационен и надзорен съвет. Назначен е и ръководител на обект. Към Министерството на културата и туризма беше структуриран и отдел, който да координира въпросите на управлението на обектите за световно наследство в Турция и да си сътрудничи със съответните органи за прилагането на Конвенцията за световното наследство и оперативните насоки .

Първите планове за опазване на Зейрек, Сюлеймание и сухопътните стени са изготвени и одобрени през 1979 и 1981 г. Нов план за опазване, включващ обекти на световното наследство, е одобрен от Съвета на Столичната община в Стамбул и е представен за одобрение от Съвета за опазване. Впечатляващият силует на Историческия полуостров с двореца Топкапъ, Света София и Сюлеймание е запазен чрез планиране на мерки. Правната защита и управленските структури са адекватни за осигуряване на правилното опазване на имотите. Националното правителство отпусна голяма част от финансирането за проекти за реставрация и консервация в рамките на обекта като част от кампанията Европейска столица на културата, в допълнение към Министерството на културата и туризма, Специалната провинциална администрация на Истанбул

Намирането на баланс между промяната и запазването е деликатен въпрос в историческите райони. Планът за управление, който в момента се изготвя в сътрудничество с всички заинтересовани страни в съответствие със свързаното законодателство, ще разгледа този въпрос. Той ще разгледа плана за движение и транспорт за града, стратегията за градско възстановяване и управлението на туризма и ще осигури подходяща рамка, която да гарантира, че строителните и инфраструктурните проекти спазват изключителната универсална стойност на имота. Той също така ще включва политики за опазване, стандарти за възстановяване и рехабилитация, управленски отговорности, достъпност, управление на посетителите, политики за повишаване на възприемането на обекта, повишаване на качеството на ежедневието, управление на риска, повишаване на осведомеността и обучение.

Ицточник: История и литература