Все повече региони в света чувстват суровата реалност на климатичната криза.
Учените казват, че климатичната криза причинява по-екстремни метеорологични събития, макар и да не са аномалии – и има опустошителни последици в Азия и Тихия океан.
„Безмилостната последователност от природни бедствия”
през последните две години „беше извън това, което регионът преди е преживявал или е в състояние да предвиди”, се казва в доклад на Икономическата и социална комисия на ООН.
Тези, които са на първа линия, казват, че думите сега трябва да се превърнат в осезаема промяна, тъй като светът се насочва към ново десетилетие. Бумът на населението и масовата миграция на хора в градове за работа натоварват водата и хранителните запаси.
Повишаването на морското равнище се случва сега
Глобалните морски нива се покачват по-бързо от очакваното. Увеличаването на емисиите на парникови газове, повишаването на температурите, топенето на ледниците и изчезването на ледените покривки може да доведе до повишаване на морското равнище с повече от два метра до края на този век, ако емисиите продължат да бъдат същите. Издигане на два метра би довело до разселването на 187 милиона души, предимно от Азия. Друго проучване предполага, че в Югоизточна Азия части от Южен Виетнам и Банкок могат да бъдат под вода до 2050 г. Купър-Хало – жител на остров Самоа каза, че страните от Тихоокеанския басейн вече са принудени да се адаптират, като инсталират мониторингови станции, които измерват покачването на морското равнище и отглеждането на култури, по-издръжливи на солената вода. „Диетите вече са променени, тъй като окисляването на океана и избелването на коралите са намалили рибните запаси”, каза тя.
Бурите и тайфуните стават все по-интензивни
Тази година наводненията и свлачищата, предизвикани от проливни мусонни дъждове, обхванаха много държави от различни континенти.
Очаква се климатичната криза да създаде по-големи бури, повече валежи и по-силни ветрове. Всички градове, уязвими за тайфуните, са под натиск да подобрят инфраструктурата и да планират правилно бъдещия си растеж. Инвестирането в системи за ранно предупреждение вече е спасило безброй животи.
Подготовката за по-екстремни климатични разходи струва пари и има призиви богатите държави да осигурят финанси и технологии на по-малките икономики, за да се възстановят от въздействието на климатичната криза.
Недостигът на вода се задълбочава
Тъй като климатичната криза прави валежите и ежегодните мусони жизненоважни за селското стопанство в региона, ще станат все по-тежки, сушите и недостигът на вода. Последните пет години бяха най-горещите откакто се правят измервания и горещите вълни,усещани тази година в Япония, Китай, Индия, Пакистан и Австралия, стават толкова интензивни, че изследователи предполагат, че някои места могат да станат твърде горещи, за да бъдат обитаеми.
Тази година шестият по големина град в Индия Ченай почти изчерпа водата си. Четирите резервоара, които снабдяват почти 5 милиона жители на града, останаха почти напълно сухи. Хора, чакащи на опашка да напълнят кутии с вода имаше в целия град, а болниците не разполагаха с вода за операции или стерилизация на оборудване.
В цялата страна 600 милиона души са изправени пред остър недостиг на вода, а кризата се очаква да се задълбочи, тъй като хималайските ледници се стопят, а сондажните кладенци на Индия заплашват да пресъхнат.
Нов доклад от този месец казва, че една четвърт от световното население живее в региони, където водните ресурси не са достатъчни за нуждите на хората, а някога немислими, днес водните кризи стават чести.