райчо Трайков – гражданин в политиката – кандидатът на реформаторите за изборите

„Никога досега не е било толкова важно кой ще е президент. Времената са доста смутни в България и света“.

Думите са на бившия министър на икономиката, енергетиката и туризма в първия кабинет на ГЕРБ Трайчо Трайков, който беше обявен за кандидат-президент на Реформаторския блок (РБ). Изявлението е от юли, когато вървяха разговорите между партиите около номинациите.

Кариерата на Трайчо Трайков в политиката – прокурист на „ЕВН България Топлофикация“ и „ЕВН Електроразпределение“, тръгва през 2009 г., когато е избран за министър на икономиката, енергетиката и туризма в т. нар. мегаминистерство, което Бойко Борисов предлага в структурата на първия си кабинет. Заема поста, без да е член на ГЕРБ.

Макар тогава да не е популярен, завършилият Международни икономически отношения в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) има опит и знания в управлението – специализирал е финансов анализ и мениджмънт в Австрия и Германия и е бил консултант по сливания и придобивания в страни от Централна и Източна Европа.

Министерският мандат на Трайков ще се запомни с два скандала заради публичното
несъгласие с позицията на министър-председателя по АЕЦ „Белене“ и заради конфликта му с „Лукойл България“ и лично с шефа й Валентин Златев. И в двата случая Борисов застана срещу министъра си. Същото се случи и с позицията на Трайков за добива на шистов газ, която премиерът пренебрегна, налагайки пълна забрана за проучване и добив.

Докато е министър, Трайков се противопоставя и на т. нар от тогавашния президент Георги Първанов „голям шлем в енергетиката“, а през декември 2011 г. правителството слага край на един от трите ключови проекта с руско участие – нефтопровода „Бургас – Александруполис“.

Трайков подаде оставка през март 2012 г. след посещение на българска делегация в Катар, където Борисов „го обвинява, че ходил на плаж“. Истинските мотиви, заради които премиерът е поискал оттеглянето му, остават неясни. Поисканата ми оставка ми прилича на зле потърсена причина по друг повод, казва Трайков.

Година по-късно Трайков влезе в Гражданския съвет на Реформаторския блок.
Година по-късно Трайков е избран за общински съветник в София, където Реформаторите стават втора политическа сила. Заедно с други десни съветници настоя за отмяна на решението на Столичния общински съвет за увеличаване на цената на билета за градския транспорт на 1.60 лева.

В началото на лятото кандидатурата на Трайков за президент бе инициирана от Гражданския съвет на Реформаторския блок с аргумента, че той е евроатлантически ориентиран, почтен и професионалист, а неин основен защитник стана лидерът на ДСБ Радан Кънев. Общинският съветник влиза в надпреварата за „Дондуков“ 2, докато все още седи една голяма неизвестна – кой ще бъде основният претендент за президент от ГЕРБ. И с разбирането: „Един президент в България трябва да е достигнал до своя житейски апогей. Трябва да е мъдър и квалифициран“.