“Ние сме само за три месеца тука, а трябва да си направим фирма и да си купим касов апарат! Разходите за всичко излизат над 1000 лв. От години се крадат конете ни” – казват конярите в Боровец
Освен слабия сезон, към дертовете на конярите в Боровец се прибави и разпореждането на НАП да се снабдят с касови апарати. “Времето беше студено, зимата беше тежка, нямаше хора при нас. Всички бегаха към такситата. Дойдоха от НАП и наредиха да си вземем касови апарати. Това е много скъпо. Трябва да имаш фирма, да плащаш на счетоводител, един касов апарат струва около 300лв.” – споделиха пред сайта “Самоков инфо” конярите в Боровец.
Общината също иска такси. “100лв. плащаме всеки месец плюс още 80лв. за патент. През януари дойдоха от НАП, дойдоха и от Общината и ни глобиха. От НАП ни дадоха предписание да си купим апарати и да си направим фирми. Изкарваме по 20лв. на ден, каква фирма да правиме?” – питат конярите. Само осигуровките на един коняр излизат около 140 лв. на месец.
Емил обаче е спазил всичко. “Ток и жици съм, платих всичко, какво да се прави?! Парите няма да се върнат, тука съм колкото да не съм у дома. През лятото ще се занимавам с друго. В Общината разходите излизат около 600лв. , 270лв. е касовият апарат, ще плащам на счетоводител, направих фирма. Над 1000лв. ми излезе всичко” – сподели Емил.
Касов апарат на всеки турист, качил детето си на кучешкия впряг от три хъскита, вади и Валентин Карабонев.
“Беше слаб сезон, много беше студено и не се возеше никой.
Патентът към Община съм платил, за касов апарат дадох над 250лв., за регистрацията на фирма – 400лв., всичко около 1000лв. След като има толкова много разходи, защо да плащаме и патент към Общината – 100лв.? Трябва да си платя осигуровките, а тук не се изкарват пари. Разходите не мога да си покрия. Качвам само по едно дете на шейната. Кучетата трябва да се хранят с кока
ли, породисти са, хъски” – разказва с притеснение Вальо.
До пистите стои на пост млад мъж с автомат. Всички го заглеждат, а той се радва, че е шашнал скиорите с невиждана огнестрелна атракция. Оказва се обаче, че това е специално “оръжие” за игра, негов патент, не замърсява природата и дава възможност на туристите да пострелят за 15 минути на определено място в гората. Той също има касов апарат, но признава, че сезонът е бил много слаб. “По морето се изкарва повече, тука е студено” – допълни събеседникът ни. Само чарковете на пушката са над 600лв., макар той да си я е измайсторил.
От фирма “Конярски” за конна езда споделиха, че имат фирма и касов апарат, и счетовидетели са взели още при отваранято на частния бизнес през 1989г.
“Откакто съм създал фирмата, съм на едно и също ниво, не съм назначил хора, нищо не е променено. Парите не са достатъчно, налозите са големи” – споделят още от фирмата. Най-жестокото в бранша са кражбите на коне. “Не ми се говори. От 89-та година до ден-днешен имам откраднати 35 коня, на Мърльовите им откраднаха 101 коня. Коне се крадат на всички коняри. Това не са обикновени хора – крадците, това е организирана престъпна група, която краде конете ни. Сигурно се знае много добре кой го организира. Както битовите кражби, както колите, както телефонните измамници. Нито един откраднат кон не ми е върнат. Баща ме едно време намери десетте си коня увиснали на дърветата, обесени и разпрани, заклани до село Очуша, до мината. Тогава видях за пръв път баща ми да плаче. И днес като се сетя, ми се плаче и на мен. Крадените коне ги товареха с ТИР. Аз ги пазех през нощта на “Широката” над Боровец. Спях на палатка до тях, издебнали са ме, нито аз, нито кучетата, сме чули. Ако някой иска да те обере, ще те обере и и ще те вдигне с парцалите. Крадците на коне са много добри. Но какво да се прави, пак трябва да се живее някак, да се плащат осигуровки” – споделят от фирма “Конярски”.
“Конете са интересна атракция в Боровец, не са традиционна. Виждам, че има коняри, облечени в по-особени дрехи. Забавно е. Понитата са чудесни, детето се зарадва на тях, а ние се повозихме с файтон” – разказа ни Невена Миркова, гост на Боровец от Варна.
Десислава Стоянова