Преди дни министър Ангелкова проведе среща в хотел „Самоков“ в Боровец. Темата бе готовността за зимния сезон. Тя уведоми, че предстои да се създаде звено за контрол или туристически инспекторат към Министерството на туризма, като специфичните контролни правомощия, които до момента се осъществяват от Комисията за защита на потребителите (КЗП), ще се прехвърлят към министерството. На срещата присъстваха кметът Георгиев, председателят на КЗП Димитър Маргаритов, представители на МВР, на Българската агенция по безопасност на храните, „Пожарна безопасност и защита на населението“, Агенция „Пътна инфраструктура“, БЧК, представители на контролните институции и други.
„Защо не бяха поканени общински съветници, а имаше само представители на общинска администрация? Не се разбра също защо не са били поканени представители на „Бороспорт“ и на Сдружението на къщичките в Боровец? Има много важни въпроси, които можеше да бъдат поставени за дискусия“ – коментираха наематели на къщики в Боровец след проведената среща в курорта.
По време на срещата министър Ангелкова съобщи още, че съвместните проверки с КЗП ще продължат. Всичко, свързано с потребителските права, ще се запази в обхвата на КЗП съобразно Закона за защита на потребителите, подчерта министърът. Тя допълни, че се предвижда инспекторът да има 6 регионални структури, като едната ще е в Боровец. Идеята е тези структури да бъдат също в Банско, Пампорово, Варна, Добрич и Бургас, за да се обхванат големите зимни и черноморски курорти.
Министър Ангелкова акцентира още, че сред основните приоритети на правителството е намаляване на административната тежест, а за туризма е и транспонирането на Евродирективата за пакетните пътувания. Те също са включени в първия проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за туризма (ЗИД на ЗТ), който предстои да се внесе в Народното събрание до края на ноември. Министърът посочи, че целта е да се създаде нормативна основа, за да се промени наредбата за категоризация и прекатегоризация на местата за настаняване. Така ще намалим нужните документи и голяма част от тях ще набавяме по служебен път. Някои изисквания за отделни категории места за настаняване ще бъдат промени или ще отпаднат, за да се съобразим с тенденциите. Това обаче няма да се отрази в никакъв случай на качеството на услугите, категорична бе министър Ангелкова. Тя изрази надежда, че законопроектът ще мине ускорено в Народното събрание, за да може звеното за контрол да задейства най-късно през април.
В началото на зимния сезон съвместните проверки с КЗП ще започнат, за да се инспектират отново ски пистите съобразно наредбата за информационната им обезпеченост. Ще се проследи дали се спазва категоризацията на пистите и дали те имат нужните информационни знаци. Работата на ски патрулите също се регламентира по тази наредба. Преди всичко трябва да се гарантира високото качество на туристическата услуга и на първо място сигурността на туристите, каза още министър Ангелкова.
Тя припомни добрите резултати от миналата зима, когато бе отбелязан 19,6% ръст в чуждестранните посещения. Тогава над 1,4 млн. чужди туристи пребиваваха в страната. Радостно е, че Боровец се утвърждава като целогодишен курорт и от януари до август тази година тук са отседнали над 100 хил. души, а реализираните нощувки за този период са над 380 хил. Само за лятото – от юни до август, са регистрирани 2% повече посещения в сравнение със същия период на рекордната 2016 г., обобщи министър Ангелкова.
В резултатите от контролната дейност през последните периоди от две-три години насам се улавя трайна тенденция за намаляване общия брой нарушения при предлагането на туристически продукт, заяви председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
„Надявам се, че през задаващия се сезон тази тенденция ще се запази. Планираме да направим в рамките на нашата програма 2017-2018, е най-напред да започнем, когато условията позволяват това, надявам се преди официалното откриване на сезона и увеличаването на потока от туристи, проверки в обектите, в които сме забелязали нередности. В това число и при различни съоръжения съвместно с колегите от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор“, каза Маргаритов. Той почерта, че превантивните проверки биха дали по-голямо спокойствие на старта на сезона, че поне част от констатираните нарушения в миналото са преодолени и обектите могат спокойно да започнат работа и да посрещнат първите си гости.
Маргаритов добави, че в хода на сезона Комисията ще разчита, както на инспекторите от регионалните си дирекции, така и на командировани служители от морските дирекции с цел уплътняване на екипите. „Ще търсим и тази формула която показа добрата си ефективност през летния туристически сезон, а именно – създаването на съвместни екипи с колеги от други контролни органи. Тя работи ефективно и полезно поне в две накоси. Първо, не се създават излишни затруднения пред самите търговци, когато те биват посещавани само веднъж за определена проверка, а не от всички поотделно. И второ, вътрешният самоконтрол на представителите на тези институции по време на проверките като една антикорупционна гаранция“, каза още председателят.