Преди часове кола е блъснала алпиниста Боян Петров и Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа “Балкани”. И двамата са настанени в болница.
Лек автомобил „Ауди“ ги помел, докато обследвали района на Кресненското дефиле и броели прегазените животни на ГП- Е79, където трябва да мине и ЛОТ 3.2 на АМ „Струма”. 43-годишните пострадали са настанени в реанимацията на МБАЛ-Благоевград, Боян Петров е с черепно-мозъчна травма, Андрей Ковачев е с мозъчен оток, очаква се по-късно днес да бъдат транспортирани за София.
Колата пътувала в посока Кресна. Водачката, която е румънска гражданка, загубила контрол над автомобила на ляв завой, уточниха от благоевградската полиция. Колата излетяла вдясно от шосето и блъснала двамата мъже в района на Османска чешма на входа на дефилето.
Известният алпинист Боян Петров се качи до едни от най-опасните върхове в света. Имаше и съвместни изкачвания с Атанас Скатов, което е прецедент за манталитета на алпинистите.
На 20 май 2014г. Боян стана първият българин, изкачил третия по височина връх в света Канчендзьонга. Той е и първият диабетик, качил се на такава височина без кислород. На 23 юли изкачи Броуд Пик (8047м). На 31 юли 2014 г. стана първият българин, изкачил втория по височина връх в света К2 (8611м), което го прави и 35-тият човек, изкачил три осемхилядника за по-малко от 100 дни. Двойното му изкачване – на Броуд Пик и К2 за 8 дни, е и световен рекорд.
За тези впечатляващи успехи българският алпинист е поздравен с видеообръщение от легендата в световния алпинизъм Райнхолд Меснер.[3] Документалният му филм за изкачванията „3×8000“ се излъчи в две части.
На 30 септември 2015 г. изкачи връх Манаслу.
На 9 март 2016 г. обяви своя нов проект „Българин на 14х8000“, с който си поставя целта да стъпи на всички 14 осемхилядници.
С изкачването на Нанга Парбат на 25 юли 2016 г. Боян Петров стана българският височинен алпинист с най-много изкачени върхове над 8000 метра, общо 8.
На няколко пъти Боян се е срещал със смъртта. “Не мога да кажа какви са били нивата на кръвната захар, защото новите глюкомери работят над 5 градуса и трябваше да го топля. А и се опитвах да се абстрахирам от потенциално лоши новини. Но като цяло намалих инсулина с 30%, защото когато катериш, е по-добре да си с по-висока захар. По-голямо притеснение ми беше студът. Мръзнах като куче, защото беше минус 20 градуса. Останалите си бяха взели пухени костюми, а аз мислех, че ще мина по-леко. Но пък студът ме караше да се местя по-бързо” – сподели преди две години след експедицията до трите осемхилядника Боян.
“Преди това бях болен от рак. И то два пъти… Тогава се сблъсках най-сериозно със смъртта. Тя просто лъхаше… В такива моменти човек оценява какво означава да е жив. Но ми се размина. Даже когато ми казаха по-късно, че са ми открили диабет, си рекох: “Е, какво е това диабет. Та то не е никак страшно в сравнение с рака”. Защото нещата при мен бяха 50 на 50. Но аз оцелях и поради тази причина диабетът не ми се стори никак коварна болест в сравнение с преживяното. Обективно погледнато обаче, диабетът е неприятно заболяване. Много хора не вярваха, че ще успея в алпинизма заради захарната болест. Но в такива моменти човек застава срещу себе си. Трябва да се бори, за да успее. За щастие, аз успях. Всичко, което ми е минало през главата, всичките тези неприятности, ми подействаха като допинг и сила в борбата с планините. Ракът и диабетът ме направиха по-силен психически” – сподeли преди време Петров.