На една от старите улици на Вилнюс има скулптура на възрастен евреин с момиченце, държащо коте в ръцете си. Старият човек с бастун, с шапка и палто, гледа детето с такава грижа и любов, каквато може да изпитва само един любящ дядо. Каменните образи излъчват доброта, безгранична, всеобхватна доброта и топлина.
До скулптурата има табела с името: Цемах Йоселевич Шабад.
Цемах Шабад /1864-1935/ е лекар и общественик. След като се дипломирал, започва да се занимава с медицинска практика, социални дейности, благотворителност. Организира приюти за сираци и здравни лагери за деца. Благодарение на Цемах Шабад в града е организирана кампанията „Капка мляко“, в която хората с ниски доходи с бебета получават безплатна храна и дрехи. Той лекува бедните деца безплатно. Всяка сутрин подарявал по две чаши мляко на нуждаещи се деца. И сутрин пред дома му се подрежда опашка от дечица, чакащи своето мляко. Децата не само идват сами при него, но и водят домашните си любимци.
Малките жители на града се влюбват в добрия доктор, те просто идват със своите тайни и въпроси и той говори с тях като с възрастни, не отказва медицинска помощ на тях и техните домашни любимци: лекува котки, кучета, гълъби, въпреки че никога не е бил ветеринарен лекар. Този човек е прототипът на Доктор ох боли. Благодарение на литовската общественост във Вилнюс е издигнат паметник на големия човек с широка душа доктор Охболи.