Как да се поддържа езерото „Ариана“? – пита кметът на район „Средец“ Трайко Трайков

„През януари езерото „Ариана“ беше замръзнало и върху леда играеха деца. Към края на месеца обаче студът поотпусна, ледът започна да се топи и ми се стори, че може да стане някоя беля. Обадих се на кмета на СО, тя се разпореди и „Паркове и градини“ реагираха адекватно, като веднага заградиха по-опасните места и източиха водата от езерото.
Работата е там, че през зимата езерото би трябвало по принцип да е празно и се опитах да разбера защо сега това не беше така. Оказа се, че според един доста стар договор (толкова стар, че кметът по онова време изкара три премиерски мандата оттогава), общината дава за ползване за ресторант острова в езерото, а фирмата се ангажира да поддържа езерото, съответно и да източва водата през зимата. И докато ресторантът си работеше (там вечеряхме и с Путин през 2010 г, когато дойде да обясни какви милиарди ще спечели България като помогне газът да заобиколи Украйна) изглеждаше да няма проблеми. После дойде пандемията, животът стана труден и съответно хората с ресторанта го удариха през просото.
А и проектът за ПУП на „Борисовата градина“ предвижда ресторантът да се махне оттам и да се възстанови историческата баварска кръчма (на снимката от lostbulgaria.com), съборена навремето, за да не нарушава гледката към новопостроения „Паметник на съветската армия“ и да не му пречи да оказва „идейно-възпитателната“ си роля, според решението на БКП.
Та тогава, през януари писах до СО с искане за официална информация по какъв начин и от кого се стопанисва езерото. Описах това, което в районната администрация е известно за стария и вероятно изтекъл договор със СО.
Сега получих отговор, че „в НАГ СО не са открити данни относно стопанисването и ползването на езерото, както и от кого същото се почиства“. Това е статусът към момента, понеже са ме питали хора понякога. Ще се опитам с колегите от СО да намерим решение, не може да остане така.