Изгониха туристи от беседка до екопътеката на Национален парк „Рила“ в Бели Искър

Охранителят дори извикал полиция. Туристи питат: законна ли е оградата около беседката с барбекюто до реката? Заградената около два дка територия на чия институция е? Защо надпис „Вододайна зона! Влизането забранено“ посреща туристите в обществен ресурс?

 

Читатели „Самоков инфо“ сигнализираха, че до сградата на ВиК до екопътеката в Бели Искър е заградено доста голямо пространство. В него е направено барбекю и беседка, а в реката са натаманени бентчета за разхлаждане на бирите, динята и за отмора на телата и душите.

Оказва се обаче, че мястото не е за всеки. Според разказа на читателя ни, туристи, влезли във въпросното заградено място с баседката и ги изгонили с полиция, след като охранителят се обадил на 112.

Мотивът – това било охраняема вододайна зона. Туристите напуснали огорчени и направили свое разследване. Чули слухове, че на същото място20170807_135452 се правят здрави купони.

Възникват въпросите редно ли е на същото място да се правят сбирки на държавни служители, а да не се допускат туристи? Вярно ли е, че там се събират висши ВиК чиновници от Софийска област? Кой е разрешил и на кого да загражда място извън прилежащата площ на ВиК?  Кой решава кой има право да посещава и при какви условия да се ползва крайречната територия?

Въпросите са към инж. Никола Нитов –  шеф на ВиК – София област и чакат отговор. Редно би било да се отговори, за да не остава съмнение, че е заградена и заграбена прилежаща площ за чиновнически купони.

За да бъдем обективни, веднага потърсихме позицията на засегнатите страни. Дадохме трибуна за коментар на Никола Нитов. Запознахме го с въпросите на читателите ни, но инж. Нитов заяви, че на този етап не е готов да отговори.

Инж. Нитов заяви още, че не може да каже дали ВиК имат документ за собственост за обекта, но обеща да провери и да отговори в близките дни.

От Национален парк „Рила“ съобщиха, че сградата е извън територията на парка и е собственост на ВиК – Софийска област.