В модерните общества всяка социална дейност, каквото е и данъчното облагане, има своята специфична логика, базирана върху съответните принципи, правила и закони, които ако бъдат спазвани се гарантират обществената солидарност и напредък, а при евентуалното й игнориране настъпва някаква повече или по-малко значима криза. Но може би би могло да се изтъкне и това, че животът в криза е един типично български патент и затова дори и увеличаването на данъците не би направило впечатление никому…
*******
В края на миналата година, на сесията на 22 декември 2016 г., администрацията на община Самоков и Общински съвет – Самоков, направиха Коледен подарък на онази част от своите граждани, които са данъчно лоялни – увеличиха размера на някои от плащаните от тях местни данъци и такси. От публикуваните решения на Общински съвет – Самоков в бр. 225 от 29 декември 2016 г. на в-к „Седмица”, става видно, че с Решение № 683 на общинските съветници, с 20 гласа „за”, „против” 5 и „въздържали се” 3, е увеличен данъкът върху недвижимите имоти от 1,4 на 2,0 промила върху данъчната оценка на съответните недвижими имоти, а с Решение № 684, напълно единодушно – с 28 гласа „за”, „против” и „въздържали се” няма, е прието облагането на физическите и юридическите лица от община Самоков с една твърде индиферентна и объркваща система от числени стойности за разбитата такса битови отпадъци на: сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битови отпадъци в депа и други съоръжения и честота на териториите за обществено ползване, вариращи от 2,2 до 8,0 промила върху данъчната оценка, както и специфичните такси битови отпадъци, плащани от фирми на територията на община Самоков. И ако с оглед натрупаните задължения от заеми на община Самоков през изтеклата 2016 г., предложението за повишаване на данъчното облагане на гражданите и фирмите от нейната територия е що годе разбираемо, то реакцията на общинските съветници – упълномощени от своите гласоподаватели да бъдат защитници на техните интереси в местното самоуправление, е меко казано твърде странна. Обсъждането на предложенията за увеличаване на цитираните местни данъци и такси на сесията на Общински съвет – Самоков протече при фрапираща липса на идеи, на алтернативни предложения, на познаване на самата нормативна база – както на Закона за местните данъци и такси, така и на приетите въз основа на неговите правомощия Наредба № 12 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Самоков и Наредба № 13 за определяне размера на местните данъци на територията на община Самоков, което поставя въпросите чии интереси в крайна сметка защитават избраните общински съветници и имат ли изобщо свое представителство в Общински съвет – Самоков гражданите на общината?
Разбира се и по отношение на самото облагане на гражданите и фирмите в община Самоков с новоприетите размери на данъка недвижимите имоти и таксата битови отпадъци за 2017 г., възникват редица въпроси като: Защо данъкът недвижими имоти е увеличен точно с 0,6 промила върху съответната данъчна оценка, а не примерно с 0,2 промила или 0,9 промила? Възможно ли е Решение № 684 да е прието с такова единодушие от общинските съветници или се касае за някаква техническа или печатна грешка? Спазени ли са изискванията на действащото българско законодателство при процедурата по предлагането и приемането на това увеличение? Как точно участва въведеният компонент „чистота на територията за обществено ползване” в съвкупния размер на такса битови отпадъци? И не е ли това една типична хитроумно измислена схема за облагане с такса битови отпадъци и на онези собственици на недвижими имоти в община Самоков, които не ги обитават? Какъв е точно планираният съвкупен размер на увеличението на местните данъци и такси и какви биха били алтернативите по отношение на евентуалните компенсаторни приходи в бюджета на община Самоков, ако не бъде направено това увеличаване? От какво се формират доходите на основните платци на увеличените местни данъци и такси – собственици на недвижими имоти в община Самоков и какъв е техният размер? Какво се прави за увеличаването на броя на данъчнозадължените лица в община Самоков чрез включване на онези членове на непрекъснато увеличаващите се ромски общности в Самоков, достигащи може би около 1/3 от населението на града, които по една или друга причина не са обхванати от данъчната система? Какво получават реално гражданите на община Самоков срещу плащането на тези местни данъци и такси – с други думи – дали непрекъснато обновяваните паркове и градинки в централната градска част биха могли да бъдат компенсация за немалкото нерегламентирани сметища и окаяната инфраструктура в градската периферия? Защо при условие, че новото градско депо за битови отпадъци е на около два километра по-близо до града от старото сметище, понижените транспортни разходи не се отразиха върху размера на плащаните от гражданите местни данъци и такси? Колко биха се увеличили постъпленията от данък недвижими имоти и такса битови отпадъци в бюджета на община Самоков, ако общината се освободи чрез продажби от определени свои недвижими имоти като например хотелите в г. Самоков и КК Боровец, функциониращи като търговски обекти и явяващи се конкуренция главно на т.нар. „дребен бизнес” в сферата на туризма?
*******
Безспорно социалната чувствителност по отношение на усещането за справедливост и несправедливост е един типичен психологичен фактор, който оказва влияние върху прокарването или отхвърлянето на съответните управленски решения. А в този случай – по отношение на плащането на местните данъци и такси от собствениците на недвижими имоти в община Самоков – в голямата си част – възрастни хора, чийто доход се формира от неособено големи по размер пенсии, всяко предложение за увеличаване изисква особено фина преценка.
Георги Хаджийски