Допълнителна информация за кампанията можете да получите на тел. 0800 202 80
Национална скринингова програма за рак на дебелото черво започва на 28 март и ще продължи до края на месец юни.
Програмата е напълно безплатна и дава възможност да се тестват всички желаещи мъже и жени на възраст между 50 и 74 години.
Рискът за развитие на рак на дебелото и право черво се повишава значително именно след 50-годишна възраст, ето защо препоръките за скрининг обхващат тестване на мъже и жени между 50 и 74 години. Досега изследването беше възможно да се извърши безплатно по линия на НЗОК само за хората с рискови фактори за развитие на болестта, докато сега могат да се тестват всички желаещи.
Сегашната кампания има за партньори над 300 лаборатории в цялата страна.
В помощ на всички желаещи функционират безплатен национален номер 0800 202 80 и информационен сайт testvai.bg.
Защо да се тестваме?
Ракът на дебелото черво е втората най-честа причина за смърт от злокачествено заболяване в България. Това е и вторият най-често срещан рак при жените и третият най-разпространен при мъжете в страната. Заболяването е лечимо, ако бъде диагностицирано навреме.
Скринингът на здравото население със специфични тестове, както и прилагането на високоспециализирани изследвания, водят до ранно откриване на рак на дебелото черво и диагностициране на заболяването в неговия предклиничен стадий. В този стадий лечението е най-ефективно.
Целта е да се открие заболяването, когато е локализирано в органа, преди да е настъпил процесът на инвазия към съседни тъкани и органи.
Какво представлява скринингът за рак на дебелото черво?
При скрининга се прави фекален тест за окултно кървене. Методът се използва за откриването на кръв във фекалиите, което може да бъде знак за наличие на полипи или тумор.
Прилага се за масов скрининг на рак на дебелото черво в редица европейски страни.
При положителен тест диагнозата се уточнява с допълнителни ендоскопски изследвания, тъй като наличието на кръв в изпражненията може да се дължи и на други причини.
Как да се тестваме?
За изследването е необходимо предоставянето на фекален материал с големина на грахово зърно, поставен в чист контейнер. Саморъчно взетата от вас проба трябва да занесете в най-близката лаборатория, участваща в кампанията.