Бъдещето на долината под връх Мальовица, която тихомълком се застроява, бе обсъдено на дискусия в Народното събрание. Инициаторът, депутатът Васил Тодев от „Зелено движение“, покани отговорните държавни институции и община Самоков. Всички се отзоваха, единствено инвеститорът, който строи там, се оказа възпрепятстван.
Сериозна част от района на Мальовица вече се владее от фирми, свързани с Христо Ковачки. Чрез заменки с гори около Своге през 2008 г. „Агросим“, „Ел Ем импекс“ и „Грейд 2004“ получават общо 3441 дка горски територии от село Говедарци нагоре до долината под върха в Рила. Имотите им странно приличат на ски писти, а после се сече още от гората, за да се разширят с обяснението, че се правят технически просеки, обясни юристът Свилен Овчаров.
Освен собственици на земя, фирми на Ковачки като „Ви Ай хънтинг“ взеха под наем хотел „Мальовица“ – до 2029 г., а неотдавна подновиха и договора за Централната планинска школа (ЦПШ) за 30 години – до 2053 г., както и за двата скивлека.
Договорите са подписани от наемодателя Българския туристически съюз (БТС), като ЦПШ-Мальовица е преименувана на хотел „Алпинист“ и приема гости.
Дискусията бе заради вече изградени оръдия за сняг по ски пистите, електрически стълбове за осветление за нощно каране, както и на подземна инсталация за водовземане от две места на 250 хил.куб.м вода годишно за изкуствения сняг. Тези нововъведения поставят въпроса за бъдещето на долината под Мальовица – скизона ли става или ще се развива като място за целогодишен туризъм.
„Поводът за дискусията е, че там се случват поредица промени, за които публично няма никаква яснота. Целта е да сглобим пъзела, за да добием представа какво всъщност се случва и дали има нарушения и ако да, как ще бъдат отстранени. Въобще да разберем каква е визията на инвеститора за мястото“, обясни Тодев за „Дневник“.
Той се чул с инвеститорите и те уверили, че не искат презастрояване, а да стане хубав курорт. „Казах им, че това е чудесно, но нека да представят публично плановете си. Поканих ги на дискусията, но са преценили, че не могат да дойдат“, каза Тодев.
РИОСВ-София започва проверка на съоръженията
Нищо от поставените нови съоръжения – електрически стълбове, подземна инсталация, оръдия за изкуствен сняг, не е било съгласувано с Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ)-София. По тази причина екоинспектори започват проверка от утре на зоната под връх Мальовица. Ще участва и екип на Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК), които ще установят дали има незаконно строителство.
Директорът на Национален парк „Рила“ Красимир Андонов каза, че не е уведомяван за инвестиционни намерения в района на Мальовица. Директорът на Изпълнителната агенция по горите Стоян Тошев също потвърди, че не е уведомяван за строителство в горски територии в този район.
Със заменки няма как да се строи в Рила
Сделката за придобиване на имоти под връх Мальовица чрез заменки е нищожна, защото включва терени в националния парк. „Министърът на земеделието трябва да се обърне към съда и да поиска обявяването ѝ за нищожна и ще получи съгласие, препоръча Тома Белев от сдружение „Зелени закони“.
В имоти, придобити чрез заменки не се позволява смяна на предназначението, добави той. Долината под Мальовица не е курортен комплекс, а горска територия, в която навремето е било разрешено да се построят сгради, поправи той участниците в дискусията, които ползваха израза „курорт“ за Мальовица.
Мястото е за пешеходен и ски туризъм, за алпинизъм. Този район може да бъде визитна картичка в алпийски стил – чайни, ресторанти и преместваеми обекти да работят от много рано, за да обслужват тръгващите нагоре в зори планинари. Мальовица е от централните входове към Рила и трябва да има удобен автобусен транспорт, поиска Овчаров.
Кметът на Самоков: Добре е, че се възражда курортът
Новият кмет на Самоков инж. Ангел Джоргов, припомни, че доскоро Мальовица е била пустеещ курорт. „Бях щастлив, че в последните години има възраждане и можеш да се качиш на ски и съоръженията работят. Същевременно подкрепям позицията, че там най-важното е природата и трябва всичко, което се прави там да е законосъобразно и да има визия за устойчиво развитие на курорта“, каза Джоргов. И напомни, че община Самоков има правомощия да контролира строителството в района на Мальовица, но досега не е постъпвало инвестиционно намерение.
Председателят на БТС Венцислав Венев акцентира върху съвместната работа с инвеститора, за да бъде насочван той към правилно развитие на курорта, а не просто да се пречи.
Милена Стефанова, началник отдел „Защитени територии“ в МОСВ, отбеляза, че на територията на национален парк просто не може да има частни инвестиционни намерения. „И не може (бъдещият курорт) да се развива нагоре до хижа „Мальовица“, независимо кой е инвеститор. Няма право да се извършват такива дейности в националния парк“, заяви тя. Разпоредена е проверка на цялото строителство и ремонтни дейности, както и на поставянето на преместваеми обекти и дали са съгласувани по реда на екологичното законодателство.
Обществен съвет планира да създаде Тодев, в който да участват и инвеститорите на Мальовица, за да се изясни тяхната визия за мястото. „И да извършваме мониторинг и контрол на това, което се случва там“, поясни той.
Източник Дневник