Днес има събития в памет на убитите от комунистическия режим

На 1 февруари има ТРИ събития в памет на погубените от комунистическия режим мъченици.

1. От 11 часа пред НДК, до параклиса и Паметника на жертвите на комунизма. Организира го Andrey Kovatchev

2. От 13.30 ч на Централни гробища, където са разстреляни българските държавници, министри, народни представители, офицери, служителите в дворцовата канцелария и регентите.

3. От 18 часа ще има света литургия в памет на жертвите в католическата църква Свети Йосиф в София, а от 19 часа пак там – концерт в памет на Сашо Сладура, жестоко убит по заповед на Тодор Живков и Мирчо Спасов в концлагера край Ловеч.

На 01.02.2025 отбелязваме 80 години от произнасянето и изпълнението на първите присъди на Първи състав на т.нар. „Народен“ съд.

 На този ден отдаваме почит на регенти, депутати, офицери, министри и общественици – невинни жертви, които загубиха живота си преди 80 години.

 Събота (1-ви февруари), 13:30 ч. – Централни софийски гробища, главен вход
Заедно ще се отправим към мястото, където е избит и погребан елитът на България.
Ще има кратко слово, след което ще поднесем венци и цветя.

Събитието се организира от:  Асоциация „Памет за утре“,  Съюза на репресираните от комунизма „Памет“, Сдружение „Историческа памет“, Сдружение „Освобождение,“, Гражданско движение БОЕЦ.

В България за една нощ са били екзекутирани 67 депутати, 22 министри, 47 висши офицери, 8 царски съветници и трима царски регенти. Това се е случило точно преди 80 години – на 1 февруари 1945. Тогава се изпълняват първите присъди на Народния съд. Следват още много.

**************************************************************************************************

Община Хасково организира поклонение по повод 1 февруари – Ден на признателност и преклонение пред жертвите на комунистическия режим в България.

Поклонението пред паметта на зверски убитите хасковски офицери и военнослужещи беше възстановено през 2019 г. по идея на Станислав Дечев – тогава областен управител на Хасково.

Всяка година пред паметната плоча на убитите от партизаните хасковски офицери и военни Велико Маринов, Георги Чукурлиев, Начо Гюлемезов, Панайот Танев, Димитър Маразов, Михаил Илиев и Петър Ангелов духовници служат заупокойна молитва в памет на жертвите на „народния съд“. Представителите на местната и държавната власт, на демократичната общност, наследници на жертвите на комунистическия режим, общественици, политици и граждани поднасят цветя на признателност.

Ритуалът днес ще започне в 11:00 часа на Мемориала на убитите без съд и присъда офицери и войници, който се намира на булевард „Раковски“, след кръстовището с улица „Дунав“.

Хиляди са репресираните по време на комунистическия режим в Хасковски регион. Д-р Веселина Узунова от РИМ-Хасково проучва съдби на хора, осъдени на смърт, изселени, безследно изчезнали, принудително заселени, изпратени в Белене, лишени от право да учат, да работят. Списъкът на подложените на репресии само в Хасковски регион вече наброява 2 200 души . Той е непълен и РИМ-Хасково продължава да издирва информация за жертвите на комунистическия режим, допълват от общината.

******************************************************************************************************************

На тази дата: 1 февруари 1945 г. от радиоапаратите се чува монотонен глас: смърт, смърт, смърт…

На 1 февруари 1945 г. от радиоапаратите се чува монотонен глас, който чете имената и присъдите на Първи и Втори състав на т.нар. Народен съд: смърт, смърт, смърт… Някои припадат. Никога вече няма да видят синовете, съпрузите, бащите, братята си. Отказана им е дори утехата да се сбогуват с тях. На 1 февруари 1945 г. Първи и Втори върховен състав на Народния съд правят най-масовото произнасяне на смъртни присъди над политици в Третата българска държава. 

На смърт са осъдени 67 депутати от ХХV народно събрание, трите правителства от януари 1941 г. до 3 септември 1944 г., начело с министър-председателите Богдан Филов, Добри Божилов и Иван Багрянов (общо 23-ма души). Смъртни присъди са произнесени и за тримата регенти на малолетния Симеон ІІ – княз Кирил Преславски (братът на покойния цар Борис ІІІ), проф. Богдан Филов и ген. Никола Михов. Смърт е присъдена и на 9 секретари към двореца, издатели на централни вестници и публицисти, 47 генерали и полковници. Останалите депутати и министри получават различни срокове затвор.

Оцеляват само един премиер – Константин Муравиев, и неговият кабинет, управлявал страната от 3 септември до 9 септември 1944 г. и свален с деветосептемврийския преврат. Муравиев получава доживотна присъда. Излиза от затвора през 1961 г.

Преди старта на процеса тримата регенти, премиерите и началниците на Генералния щаб са откарани в СССР и там са разпитвани повече от месец. Върнати са на 3 януари 1945 г.

Присъдите на т. нар. Народен съд се произнасят в името на „Симеон Втори, цар на българите“, тъй като все още действа Търновската конституция. От друга страна тя обаче не позволява извънредни съдилища, какъвто е Народният съд.

След 10 ноември 1989 г. са публикувани телеграмите на Георги Димитров от Москва, които съдържат разпореждания до ЦК на Комунистическата партия: „Никой не трябва да бъде оправдан“ (21 декември 1944 г., на руски език), както и „И никакви съображения за хуманност и милосърдие не трябва да играят каквато и да е роля“ (от януари 1945 г.).

Народният съд започва да действа през декември 1944 г. До тогава обаче безследно изчезват десетки хиляди хора. На мемориалната стена пред параклиса до НДК, издигнат през 1992 г. в памет на невинните жертви на комунистическите репресии, са изписани имената на убитите и безследно изчезналите, за които са липсва, каквато и да е информация.

От декември 1944 г. до април 1945 г. са организирани 135 масови процеса в цялата страна. Арестувани са 28 630 души. Срещу 10 919 от задържаните са повдигнати обвинения, съдбата на много от останалите е неизвестна. Произнесени са 9155 присъди. Освен 2730-те осъдени на смърт, други 1305 души получават доживотен затвор.

Екзекуцията на политиците е извършена в нощта на 1 срещу 2 февруари до запустяла яма в „Орландовци“, изровена от бомбардировките. На близките не е разрешено да се срещнат с осъдените. Ямата е засипана със сгурия, а по-късно превърната в бунище, за да не ходят близките на поклонение. През 1995 г. на мястото е поставен каменен кръст. На 26 август 1996 г. Върховният съд отменя присъдите на първи състав и реабилитира регентите, народните представители, министрите, издателите и журналистите.

Поклон пред паметта на жертвите на комунистическия режим!

Източник: Дани Иванов,

https://daniivanov.blogspot.com/2025/02/1-1945.html?fbclid=IwY2xjawIKqvhleHRuA2FlbQIxMQABHbPZor9uZ6woFPP-XzMDscA17Ms0UTMC8gWaiTRurL4Txxv7eqZ4-1_8ZQ_aem_FlLVsq6g4o1zLuihQD-c1A