Десет факти за Ботев

С фанфарите и сирени, отбелязахме Деня на Ботев. Но е редно да знаем, че почитайки подвига на този БЪЛГАРСКИ ГЕРОЙ имаме и поне 10 причини за български срам, свързани с него и смъртта му.
1. Ние до днес НЕ честваме загубата на своя герой на датата, когато това се е случило.

Защото:
– Честваме по нов стил, иначе Ботев е убит на 20 май 1876 г.
– Честваме на следващия ден, а правилната дата по нов стил е 1.06. Дали това е просто ГРЕШКА? Трябва ли да почитаме грешно този герой? Дали, грешката се отнася само за него? Уви, НЕ! Правим абсолютно същото с друг български титан – Васил Левски… Почитаме и неговата гибел не на датата когато е обесен, а по новия стил и ОТНОВО на другия ден… Защо?
Случайно ли е – точно при Ботев и Левски?
– Случайно ли почитаме Ботев ЗАЕДНО С ДРУГИ герои? Защо? Нима ТОЙ не се ОТКРОЯВА и не заслужава специална почит?
– Случайно ли името и състава на включените в тази обща почит се променя неколкократно, като само след 1953 г. се правят 4 промени?
– Случайно ли в деня за „почит“ се споменават и такива, като Радко Димитриев, служил на ЧУЖДА СИЛА? Защо ИМЕТО на Ботев е наредено до предатели?
2. Уви, до сега ние не знаем нито точното място на убийството му, нито неговия убиец. Споровете за това продължават до днес. Все по често се налага Мнението, че това е станало в подножието на връх „Камарата“ не е категорично, вероятно така и ще си остане. Версиите за смъртта му също са неясни, като основните са две.
– първата е широко популярната и тя се учи – Ботев е застрелян от османски войник.
– втората не се коментира много, но е след експертиза на вещи лица и анализатори – убит е от някого от своята чета. Това становище е обосновано с разстоянието от което е стреляно, светлината в това време на деня, релефа на местността и характеристиките на използваното оръжие от редовната армия тогава. Според нея първата версия е много малко вероятна. След убийството Ботев НЕ Е ПОГРЕБАН от своята чета… Тялото е оставено и дори не е добре скрито. Затова на следващия ден е открито от османците, главата му е отрязана и е изложена на площада във Враца…
3. Четата на Христо Ботев СЕ НАДЯВА и чака ОБЕЩАНАТА БЪЛГАРСКА подкрепа… После разбират, че малодушието и страхът са надделели и въстание в Трети революционен окръг на практика няма… Затова четата се насочва към Врачанската планина…
Там следва ново разочарование. Припомняме за сведение:
– за главен апостол на Трети (Врачански) революционен окръг е определен Стоян Заимов. Обещавал е да вдигне голям брой хора, обещавал е помощ на четата на Ботев… Какво изпълнява?
– в предишния ден, когато Ботевата чета се сражава при Милин камък, „апостолът“ събира неколцина във врачанската църква „Свето Възнесение Господне“ и … обявяват въстанието. Сформират малка чета. После НИЩО…
– Заимов е БЕЗСЛАВНО заловен и осъден, като остава жив, дочаква свободата и отива да учи педагогика в Москва.
– След време сам, възпява подвизите си на много страници мемоари…
– Кариерата му е успешна. Съставя учебници и методически ръководства. Директор е дори на Народната библиотека в София (1903 – 1908)…
Доживява 79 години, а синът му, ген. Владимир Заимов, става ДРУГ ПРЕДАТЕЛ на България.
4. Преди да бъде убит Ботев е омерзен и нарежда да платят на овчаря 3 наполеона за агнета. Разбрал тъжната истина за подкрепа, помощ и съпричастие СЕ РАЗПЛАКВА… Но заплатените агнета остават неизядени. Четата е принудена да влезе в бой… Боят е НЕРАВЕН и четата ОБРЕЧЕНА… Ботев и четниците се надяват на обещаната помощ от Враца, чакат да започне въстание… Вместо това, към Милин камък са изпратени части на редовната османска армия и над 20 от четниците са убити или ранени. Останалите използват нощта, за да се оттеглят на юг към Врачанската планина. На 18 май, /30 по нов стил/, във Враца са въведени значителни османски войски и вече възможността за въстание в града е пресечена, затова Ботевата чета се насочва към вътрешността на Стара планина.
5. Само след 2 години, подвигът на ОСТАВЕНИТЕ ОБРЕЧЕНИ четници се чества от гузните врачани… Така в първото честване през 1878 г. са ИЗЯДЕНИ от честващите „юнаци“ 200 агнета. Почти колкото е четата, която остава ГЛАДНА преди това…
6. Многото спомени от очевидци са объркани и противоречиви, някой писани десетилетия след това.
7. Картата която е носил войводата, след като е убит е взета от Никола Обретенов. Тя после мистериозно ИЗЧЕЗВА… Никъде НЕ е описано и ясно дали тя е била е пробита или окървавена…
8. В страната ни Ботев има паметници.
– Първият вдигнат в гузна Враца. Той е построен на мястото на площада в града, където са изложени на показ кървавите глави на убитите четници. Изработен е от немския проф. Густав Еберлайн и е открит в 1890 г. от цар Фердинанд и Стефан Стамболов. Но, още тогава откриването на този паметник на великия българин е счетено и обявено за … „русофобство“. Подставени лица са внедрени сред хората. Те освиркват и поругават тържеството, като обиждат и немския скулптор. Това не е еднократен акт. Месеци след бунтовете през 1923 г. ляво ориентирани дейци от читалище „Развитие“ във Враца ОТНОВО НАСТОЯВАТ за премахване на паметника.
– За увековечаване на подвига на Христо Ботев и неговата чета, през 1936 – 1939 г. е вдигнат втори паметник. Той е внушителен 35-метров опълченски кръст. Издигнат е на място където се предполага, че войводата е убит – връх Околчица до Враца.
9. Но после, точно във Враца, двата паметника на героя са СЪБОРЕНИ.
Първо е премахнат големият кръст на върха. През 1947 г., след като комунистите са на власт, той е премахнат и ПОДМЕНЕН. На негово място ИЗНИКВА нов, на който има … петолъчка. След близо половин век, през 1991 г., паметникът там е изграден за трети път, като отново се връща автентичния му вид.
После през 1955 г. новата комунистическата власт, премахва и втория паметник, който е в центъра на Враца и е най-старият такъв не само в града, но и в страната ни. Това става след личното височайшо разпореждане разпореждане на тогавашния комунистически вожд Вълко Червенков след негово посещение в града… Каква е съдбата му?
– Сложен е в Куртпашовата кула, станала музей на Враца…
– После е преместен по далеч от града, пред кметството в с. Паволче…
– След време отново е върнат в склада на кулата…
– Едва когато в СССР идва на власт Горбачов паметникът е изваден от склада и изложен в Историческия музей на Враца…
– През 1991 г. паметникът ОТНОВО е монтиран. Къде? На площад с име-емблема … „Руски“.
– Но патилата и оскверняването нямат край… През 2003 г. от него е откъртена и ОТКРАДНАТА сабята на войводата… Тя е изработена отново от НЕПРОФЕСИОНАЛИСТ…
– През октомври 2003 г. паметникът ОТНОВО е ДЕМОНТИРАН и откаран по прищявка на еврокомисарката Меглена Кунева/Пръмова, за изложение в … Швейцария…
10. До ден днешен в СТОЛИЦАТА на свободна България, за която Ботев се бори и дава живота си, НЯМА ДОСТОЕН ПАМЕТНИК. Има само скромен бюст, за който уви, се намериха българи за да го поругаят…
/изобр. 1. първият паметник на Ботев във Враца, 2. опълченският кръст на Околчица, 3. поруганият бюст на Ботев, в София/

ОНГЪЛ