Делото за обраната каса на Община Самоков зацикли

Институтът по криминология няма пари за разследване и обвиненията срещу Димитър Прасков може да паднат

Няма движине по делото и повдигнатите обвинения срещу Димитър Прасков за обраната каса на Община – Самоков през месец април миналата година. Обвинението срещу Прасков не е снето – потвърдиха за сайта “Самоков инфо” от Районна прокуратура – Самоков, но делото може да загуби давност.

Причината е, че Институтът по криминология не работи от доста време заради безпаричие. Преди дни за блокираната работа на криминалистите сподели и експертът по национална сигурност и дългогодишен служител на МВР проф. Николай Радулов. Криминалисти от цялата страна са възмутени от стопираната им дейност, а бандитите ликуват, защото МВР нямат пари за анализ и ДНК-то на над 10 000 престъпници не може да бъде обработено.

Припомняме, че от касата на Община Самоков през месец април миналата година яко дим изчезнаха около 50 000лв. Имаше версии, че освен на Прасков, са повдигнати обвинения на още четирима души. Кражбата потъна в мистерия. Първа на нея се натъкнала чистачката в Общината, оказа се, че крадецът не е заснет от камери, никой не го е чул, докато разбива прозорец и ключалки, въпреки, че в Общината има и жива охрана.

Прасков е на работа в Общината, в най-натоварените дни в Боровец работи на касата на кабинковия лифт в Боровец, според непотвърдена информация събира и парите от паркинги в Боровец.

Спънките на криминолозите идват от Закон, приет по времето на правителството на Пламен Орешарски.

Експерти от Института по криминалистика и криминология към МВР разказаха, че проблемът с натрупването на взети ДНК проби започнал преди няколко години, когато влезе в сила промяна на Закона за МВР, направена от правителството на Пламен Орешарски. Тогава в Наредбата за полицейска регистрация е записано, че задължително на всеки задържан, на който е повдигнато обвинение, или престъпник с влязла в сила присъда, трябва да се вземе ДНК проба.

Този биологичен материал трябва да бъде обработен и да бъде вкаран в базата данни на полицията. До юли 2014 г. това се е правело само по преценка на разследващите органи.

Експерти и служители на МВР дори да вземат ДНК проби на наркодилъри, грабители, изнасилвачи, банкови обирджии и други опасни престъпници, иззетите биологични материали, вместо да се сравнят с неразкрити престъпления, се трупат в НИКК, без дори да са направени профилите им, заради липсата на необходимите материали.

В база данни от местопрестъпления, с които може да се сравняват профилите има биологични следи от повече от 15 неразкрити банкови обира, от бомбаджии, които са взривявали самоделки, и от извършители на поръчкови убийства от последните 15 години.