БГ е в повишен риск от пожари

Знаете ли, че от средата на февруари България официално се намира в ситуация на повишен риск от възникване на пожари, а по новините вече излъчиха репортажи за няколко такива

Сигурно се чудите защо.

След лета, изпълнени с пожари и рекордни горещини като това на 2024-та пожароопасният сезон продължава най-рано до следващата пролет

Причината за това е, че:

влажността в растенията остава ниска най-рано до излизането на новата реколта;

влажността в почвата също остава ниска, особено ако зимата и пролетта са били сухи, а там, където имаше пожари е унищожена възможността на почвата да задържа влага.

Зимата ни даде само кратко време за глътка въздух, но с нейното отминаване рискът от възникване на пожари се върна с пълна сила.

Кой може да ни гарантира, че следващото лято няма да ни донесе нова порция рекордни горещини и суша? Това вероятно би увеличило рисковете драстично дори и в по-голяма степен от миналата година.

Доброволците от Доброволно формирование-Рудозем, гасиха пожар в село Добрева череша с осигурените от кампанията ранцеви пожарогасители и благодарности от доброволците от Елин Пелин за направеното дарение, което е изиграло решаваща роля за справянето с възникнал пожар.

Нашите доброволци гасиха пожари край Габрово, Копривщица, Костенец, Сатовча и на няколко други места в страната… Скоро ще обявим добри новини относно високо проходимите автомобили със системи за гасене на пожари, които ще разположим на различни места в страната.

Продължаваме с нашите усилия за увеличаване на капацитета на доброволните формирования чрез предоставяне на техника, защитна екипировка и друго оборудване. За да бъдем крачка по-напред следващия път, когато се наложи.

Национална асоциация на доброволците в Република България

https://platformata.bg/…/2413…/details/campaign.html