Алпинистът Атанас Скатов загина на К2

На 5 февруари около 11:20 ч. местно време алпинистът Атанас Скатов е паднал по време на слизане от Лагер 3 към Базовия лагер поради скъсване на въже. Тялото му е намерено.

 

Атанас Скатов бе член и на ТД „Мусала“ в Самоков. Според информация в социалните мрежи Атанас се изкачвал със своя шерп, минал няколко метра напред, за да може шерпата да го види правилно. „Докато сменяхме безопасността му от едното въже на другото, изглежда са станали някакви грешки и той падна“ – съобщават от експедицията.
Тялото му е открито с армейски хеликоптер на около 5 500 м. „Sona, Pechhumbe и аз отидохме на място и извадихме тялото. Армията беше изключително бърза и ефективна“ – споделят още от експедицията.
Тялото на Скатов е било отрито от хеликоптер на пакистанската армия и е транспортирано от Базовия лагер към Скарду. Това съобщиха пред БНР от пакистанската агенция, която обслужва експедицията на място.
Припомняме, че инцидентът тази сутрин Скатов се случи при слизане от Лагер 3 след неуспешна атака на втория по височина връх К2 (8611 м). Първоначаната причината за фаталното падане бе скъсано въже. Според специализирани сайтове лошото време през последните дни е повредило част от въжетата, които се използват от алпинистите.
По-късно стана ясно, че по-вероятната причина за инцидента не е във въжетата, които са били абсолютно здрави, заявиха от непалската агенция по повод информация в български медии, че инцидентът е станал заради скъсване на въже. Предполага се, че Скатов се е изпуснал и затова е паднал.
Преди няолко дни екипът на Скатов обяви, че ще направи опит да изкачи връх К2, който е вторият най-висок връх в света (8611 м). От лагера на Скатов съобщиха, че няколко души са се отказали от изкачване и са се върнали в базовия лагер на 5100 метра.
Българинът бе част от експедиция за зимно изкачване на втория по височина връх на планетата. Заедно с още няколко души те се насочиха към атака заради очаквани атмосферни условия, които да позволят изкачването.
БГНЕС припомня, че доскоро К2 беше абсолютно непристъпен при зимния условия, но група непалски алпинисти и шерпи, част от същата експедиция, успя да постигне исторически успех. Възползвайки се от кратък прозорец от хубаво време, което рядко се случва през зимата, до върха достигнаха общо десет души, сред които и известният непалски алпинист Нирмал Пурджа, изкачил всички 14 осемхилядници за 190 дни. Успехът обаче бе помрачен от трагедия, след като при падане по време на слизането към Базов лагер загина Серджи Минготе.
42-годишният Скатов остави зад гърба си десет осемхилядника, като до Хималайската корона му оставаха К2, Шиша Пангма, Броуд Пик и Нанга Парбат. Той изкачи самостоятелно и без кислород Чо Ойю, а без шерпи стъпи на Гашербрум I и Гашербрум II.
Скатов стана и първият българин, изкачил всички континентални първенци.
Поклон пред паметта му!