Адвокат Тонева е позната личност в Самоковско. Винаги сдържана и внимателна в отношенията си с хората. Притeжава качества, с които веднага печели доверието. Позната сред обществеността е и от работата си, свързана с политиката. През 2003 година беше част от екипа на адв. Андреев, тогава председател на ОИК. След приключване на изборите, тази ОИК бе посочена като една от най-добрите в България.
-Адв. Тонева, от колко време практикувате професията си?
-Завършила съм специалност “Право” в Юридическия факултет на СУ ”Климент Охридски”. Имам 25-годишен юридически стаж, първоначално като юрисконсулт в „Рилски лен” АД, впоследствие – в няколко търговски дружества в Самоков и Боровец. От 10 години работя като адвокат с приоритет в гражданското, трудовото и търговското право.
-Кои Ваши качества Ви помагат в работата?
-Сериозната теоретична подготовка, която получих в Юридическия факултет на СУ ”Климент Охридски” при най-добрите преподаватели, постави основата на бъдещата ми работа. Естествено, в многогодишната си практика при разрешаването на различни казуси и проблеми, развивах правната си компетентност. Професията на юриста изисква непрекъснато повишаване на квалификацията ни, поддържане на актуални знания, свързани с промените в нормативните актове, внимателно и коректно отношение към клиентите и висока отговорност при защитата на интересите им. Считам, че в немалкия си стаж като юрист съм изградила и развивам тези качества и професионални умения.
-Вие сте на предна позиция в листата на съветници на Реформаторския блок с бюлетина № 17. Какво Ви мотивира да сте част от реформаторите?
-Кандидатирах се за общински съветник от листата на Реформаторския блок, защото вярвам, че в Община Самоков трябва да се наложи законосъобразно, професионално, почтено и справедливо управление. Крайно необходимо е раздвижването на застиналата икономика в района. Трябва да си стимулират и да се създават реални условия за повече инвестиции в производство и селско стопанство, а не само в услугите и търговията. Да се работи за значително подобряване на инфраструктурата, пътищата и транспортните връзки, да се развива туризмът като приоритетен отрасъл в общината. Считам, че идеите и Програмата на коалиция Реформаторски блок могат да бъдат реализирани в нашата община.
-Напоследък преобладават мненията, че Самоков става град със затихващи функции. Какво е нужно, за да се върне добрата му слава – на град на просветата, на художниците и т.н.?
-За съжаление, аз също споделям това мнение. Но вярвам, че в града ни има хора с потенциал да променят визията му. Като внучка на художника Славчо Кьосев, имам специално отношение към развитието на културата и изкуството. Адмирирам откриването на постоянна експозиция в Художествената галерия с картини на самоковски майстори. Поздравявам екипа на Историческия музей за професионализма им при организирането на различни изложби. Да продължи работата по проучванията на археологическото ни наследство и рекламиране на откритите обекти като част от туристическия облик на общината. Мисля, че културното и творческо богатство на града ни трябва да се развива и показва, като за това се включват и талантливи деца и младежи от общината.
-Вие имате опит с провеждането на избори, познавате процедурите в подробности, защото бяхте член на ОИК, която беше ръководена от Вашия колега адв. Йордан Андреев. Какво остана в спомените Ви от този мандат на ОИК?
-През 2003г. по време на изборите за органи на местната власт бях секретар на Общинската избирателна комисия. Да, председател беше адвокат Йордан Андреев, светла да е паметта му. Екипът на тази комисия беше съставен от хора с различни професии и въпреки партийното представителство, всички ние работихме много организирано и колегиално. Естествено, присъствието и ръководството на адвокат Андреев беше изключително важно, тъй като той имаше голям опит като дългогодишен председател и на други ОИК. Но освен това, той беше човек с богата култура, изключително коректен и внимателен, с мното приятно чувство за хумор, което разведряваше отговорната ни работа.
-Има ли новости при гласуването, с които избирателите трябва да се съобразят? Как ще изглежда бюлетината?
-На предстоящите местни избори се гласува с няколко бюлетини в зависимост от конкретния избор. В града се гласува с две бюлетини – за избор на общински съветници и за избор на кмет на община, а в селата – освен с тези 2 бюлетини се гласува и с бюлетина за избор на кмет на кметство. В бюлетините за избор на кметове в средата са отпечатани номерата на регистрираните партии, коалиции и независими кандидати. Отляво на бюлетината са наименованията на тези партии и коалиции, а отдясно – имената на конкретните кандидати. В лявата част на бюлетината за общински съветници са поставени в квадратчета номерата, а до тях и наименованията на партиите и коалциите, а в дясната част на бюлетината в кръгчета са отбелязани номерата от 1 до 29, колкото са мандатите в местния общински съвет.
Гласува се със знак Х или V, поставен със синьопишещ химикал в едно от квадратчетата с номер на партия или коалиция и със същия знак в едно от кръгчетата, според предпочитанието на избирателя към някой конкретен кандидат от избраната от него листа. При отбелязване на повече от един номер в кръгчето, гласът се счита валиден за първия кандидат в листата.
-Какво е значението на преференцията?
-За първи път на местни избори хората имат право да гласуват с преференция / предпочитание/ към отделен кандидат за общински съветник. Това е една демократична форма за избор на конкретна личност от общата листа. При префернциалното гласуване подреждането на кандидатите в листата може да бъде променено в зависимост от броя на гласовете, подадени за съответния кандидат. Кандидатите, получили повече от 7% от общия брой действителни гласове за отделната партия или коалиция, се подреждат в отделен списък, различен от регистрираната листа и след разпределение на всички мандати в Общинския съвет се обявяват за избрани съответните общински съветници. Призовавам съгражданите си да гласуват не само за партия или коалиция, но и префернциално за припознатите от тях кандидати за общински съветници. Местните избори са обединени с национален референдум за електроннто гласуване.
При желание за участие в референдума, избирателите могат да изразят позицията си чрез отделна бюлетина като отбележат един от отговорите ДА или НЕ на възможността да се гласува дистанционно по електронен път при провеждане на избори и референдуми.
Пожелавам успех на всички кандидати и нека предизборната кампания бъде позитивна, толерантна и с мисъл за по-доброто бъдеще на общината ни.
Десислава Стоянова