Успение Богородично събра стотици самоковци в храма

Днес християните почитат Света Богородица и успението й. Честването се прави и от православни, и от католици. В Митрополитската църква по стара традиция се събраха стотици самоковци да запалят свещица и да се помолят за здраве и благополучие за себе си и своите близки. Светата литургия започна рано сутринта и още с отварянето на храма самоковци заприйждаха към него с цветя и молитви. Богослужението бе извършIMG_0558IMG_0582ено от отец Георги. Той освети и курбана, който традиционно се раздава на този ден в църквата “Успение Богородично”.

Готвачите Георги и Ники цяла нощ не мигнаха, за да приIMG_0586готвят за самоковци 1 500 порции курбан.

Сред дошлите бе общинският съветник Светлана Атанасова. „Честитя имения ден на празнуващите днес. На тях и на всички самоковци пожелавам здраве и благополучие“ – каза пред сайта „Самоков инфо“ Атанасова.

“Всяка година идвам, курбан ще си взема за адет и за здраве” – сподели Василка Митова.

“Идвам да запаля свещ и да се помоля. Миналата година си взех и курбан. Беше много хубав” – каза Лиляна ШуIMG_0577мIMG_0558анова.

“Това е едни много голям празник, идвам всяка година тук от малък, с баба” – похвали се 10-годишният Тодор.

“Всяко година идвам на Голема Богородица, не пропускам”. Света Богородица е майка на Исус Христос, на света, Св. Богородица е покровителка и на Самоков. Има много целебни икони на Св. Богородица. Молим й се за здраве, любов, късмет” – сподели Кристина Деянова.

“Този празник е от много отдавна. Самоковци са християни по душа, макар някой да не искат това да е точно така. Богородица е покровителка на Самоков, но бе измислен друг празник, който продължава цяла седмица. Но както е казано – някои залагат на зрелищата” – каза Никола Попов.

“Хубав празник, ще изчакаме курбана. Храмът носи успокоение. Самоковци са вярващи хора, особено след демокрацията, преди това беше забранено. Хубаво е човек да дойде в храма, да се помоли и да се покае. Няма безгрешни хора” – каза Надка.

 

Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението й. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат тялото й.
Според преданието това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него.

Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. Те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица.

Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни“.

В памет на явяването й пред апостолите, Църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигане на хляба“.
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка.
На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми. На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

На този ден имен ден празнуват: Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава, Деспинa.