Участваха над 400 специалисти в областта на образованието
По традиция и тази година ученици от СУ „Отец Паисий” взеха активно участие в Шестата годишна Конференция „Образование 2017- Ключови държавни политики и училищни практики”.
Лора, Лия, Цвети и Светлина активно се включиха с логистичната подкрепа в организацията и провеждането на дискусионните панели на този престижен образователен форум, за което получиха поздравления от д-р Нели Колева – директор “Публични партньорства” в „Заедно в час“. Ръководител на учениците е Александър Марковски, учител по английски език по Програмата. Той и Симон Желязков са участници в международния проект NEWTT – „Нов път за нови таланти в преподаването“. Инициативата също бе представена на конференцията от д-р Нели Колева от екипа на Заедно в час. Д-р Колева е и проектен мениджър на проекта, както и от проф. Галин Цоков от Пловдивския университет. Те споделиха изводи от проекта и откриването на иновативни политики в привличането, обучението и задържането в училище на нови педагогически специалисти.
Министър Красимир Вълчев откри конференцията и акцентира, че България има нужда от по-силни и работещи институции, които да оказват подкрепа на всяко дете и да имат повече свобода да го правят. Той подчерта важността на съвместната работа между институциите, както и на партньорствата с неправителствени организации.
През тази година фокусът на лекциите и работилниците бe съсредоточен върху политиките за привличане и задържане на ефективни учители и достъпът до образование на всаяко дете.
Конференцията е едно от най-влиятелните образователни събития в България и се организира от Фондация „Заедно в час” и Сдружение “Образование България 2030” в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България и подкрепата на фондация „Америка за България“ и списание “Форбс”.
Като лектори в дискусионните панели на събитието се включиха международни и български експерти с разнообразен опит. Сред тях бе учителката по предприемачество Сузане Клайн от училище „Паулине Тома” в германския град Колбермор, което е носител на наградата за най-добро предприемаческо училище през 2016 г. на Junior Achievement.
В изнесения панел “Дигитализиране на образованието” Сдружение “Образование без раници” представи своите наблюдения за това колко близо сме от дигитализираните иновативни училища и системното въвеждане на инструменти като Khan Academy в българското образование.
На снимките: екипът от СУ „Отец Паисий“ – Самоков с д-р Нели Колева, директор “Публични партньорства” в „Заедно в час“; министърът на образованието и науката, Мария Тодорова – директор Дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН; учители от „Заедно в час“ със зам. – декана на ПФ на ПУ „Паисий Хилендарски“ проф. Г. Цоков