За пръв път в Самоков бе честван картофа. Площадът събра стотици местни и техни гости.
Самоковският площад се превърна в сцена на кулинарни битки, вкусни изкушения и музикални вълнения с Фестивала на самоковския картоф. Кметът на Самоков инж. Ангел Джоргов прие поздрави за перфектната организация.
,,Неслучайно брандът „самоковски картоф“ е най-известният в България и се надявам с труда, вярата и усилията, които влагат земеделските производители, това да продължи.” – каза на откриването зам. -министърът на земеделието и храните Иван Капитанов.
Селските кметове и техни колеги от кметствата се надпревараха в белене на картофи. Те бяха разпределени в 10 отбора и се състезаваха в дисциплините – най-бързо белене и рязане на картофи, най-атрактивно представяне на родния край и най-вкусен и автентичен пържен картоф.
Тежката задача да оцени представянето им имаха майстор-готвачът Ути Бъчваров, кметът Ангел Джоргов и секретарят на Общината Венера Милова. За най-добре обелен самоковски компир първото място зае отбор „Боро“.
„Страхотно преживяване и победа за нашия отбор „Балканска сила“, състоящ се от местни и от кметовете на селата Гуцал, Клисура и Злокучене! Първи медал и второ място за най-добре обелени и нарязани картофи и почетното първо място за най-вкусен картоф !Благодарности на Община Самоков,, г-н Джоргов и целия екип за страхотната организация!“ – коментираха победители.
Журито оцени отбор „Искрове“ като най-впечатляващо представяне за родното място. Първо място за най-вкусни пържени картофи отиде при представителите на отбор „Балканска сила“‘. Всички отбори получиха купи, медали и индивидуални грамоти.
Кметът инж. Ангел Джоргов поздрави присъстващите и каза, че всички участници са победители, независимо от класирането, защото изпълниха задачата си успешно – показаха сплотеност и невероятна работа в екип. Той посочи, че Община Самоков е пример за това как различни кметства работят единно в името на гражданите.
Присъстващите имаха възможността да опитат от 50-килограмовото кюфте от месо, приготвено от шеф Ути. В празника се включиха местни картофопроизводители и занаятчии.