„Пълна каша“: Чия е собствеността на хижите в България

Три хижи на Витоша неотдавна преминаха в собственост от държавата към сдружение „Български туристически съюз“ (БТС) в процедура, която изключва участието на досегашния собственик. Преди това в друг спор за обект със същия статут съдът обяви, че собствеността е на държавата, а не на съюза.

Парламентарната комисия по туризъм се зае този месец да изясни „кашата“ със собствеността на местата за подслон в планините, забъркана още през 90-те години на ХХ век. В годините част от имотите са „изчезнали“, защото при социализма е строено без акт за собственост. Днес на инвентаризация подлежат около 300 обекта в цялата страна като не за всички се знае от кого се притежават и по какъв ред са придобити.

Последният казус е с витошките хижи „Кумата“, „Тинтява“ и „Еделвайс“. Те са предоставени за безвъзмездно ползване на БТС с постановление на Министерския съвет от 1957 г. Към него е приложен списък с 66 хижи, заслони и спални в цялата страна, одържавени от „народната власт“. На база това постановление сега – през март и април, БТС получи нотариални актове за три от тези обекти.

„Дневник“ провери възможно ли е чрез право на ползване на държавна собственост по-късно тя да се придобие от неправителствена организация, сдружение с нестопанска цел, каквато е БТС.

Хижа "Тинтява" е построена през 1935 г. от "Клуб за телесно възпитание Б.Н.Б." към Българската народна банка. Одържавена е през 1947 г. Сега става собственост на БТС. От няколко години е затворена.
Хижа „Тинтява“ е построена през 1935 г. от „Клуб за телесно възпитание Б.Н.Б.“ към Българската народна банка. Одържавена е през 1947 г. Сега става собственост на БТС. От няколко години е затворена.

Всички хижи от този списък към ПМС от 1957 г. сега реално са собственост на БТС и затова не е нужно да е имало акт за прехвърлянето им от страна на държавата към сдружението. Това обясни нотариус Димитър Танев, който е издал трите акта, пред „Дневник“. (Целият списък с 66 хижи, предоставени за ползване на БТС от Министерския съвет през 1957 г. може да се види в края на материала).

Той се позова на Закона за държавната собственост (ЗДС), чл.2, ал.4, според който „не са държавна собственост имотите на юридическите лица с нестопанска цел, дори ако държавата е била единствен собственик на прехвърленото в тях имущество“.

Този текст в ЗДС е приет през 2006 г. Преди това Министерският съвет през август 1996 г. изготвя списък с 15 хижи, държавна собственост, които прехвърля на БТС и така косвено потвърждава, че останалите остават само за ползване от туристическия съюз.

Трите хижи на Витоша „Тинтява“, „Кумата“ и „Еделвайс“ не са били в този списък.

На 7 юни „Дневник“ отправи писмено питане към областния управител на София Митко Михайлов дали е бил уведомен и позволил ли е прехвърлянето на държавната собственост към БТС, но отговор досега не е получен, а Михайлов междувременно подаде оставка, макар да остава на поста си. От БНБ казаха, че нямат интерес да претендират за собствеността върху хижа „Тинтява“, построена през 1935 г. от „Клуб за телесно възпитание Б.Н.Б.“ към централната банка. Одържавена е през 1947 г., а от няколко години е затворена. „Кумата“ е с наемател „Българо-руско търговско дружество“ АД, а „Еделвайс“ също е наета и масово се посещава заради вкусната кухня.

Съдът признава хижа „Амбарица“ за държавна

Съдът тълкува по различен начин от нотариус Танев статута на друга хижа от списъка към ПМС от 1957 г. „Амбарица“ е в Стара планина и за нея има спор от 2018 г., когато тогавашното ръководство на БТС опита да влезе във владение, докато тя се стопанисва от „Планинска школа Амбарица“. Спорът е за неплатени наеми от ползвателя и се стига до съд. В делото като страна съдът призовава областния управител на Ловеч, защото приема, че хижата е държавна собственост. Делото окончателно е загубено от БТС, след като с определение от 25 януари 2023 г. Върховният касационен съд постанови, „че не са налице основания за допускане на касационно обжалване от БТС“.

Венцислав Венев (вдясно) и Васил Николов са в ръководството на БТС от април 2022 г.
Венцислав Венев (вдясно) и Васил Николов са в ръководството на БТС от април 2022 г.

По данни на ръководството на БТС общият брой на хижите, заслоните, туристическите домове и спални клони към 300 в цялата страна. Около 60 са с акт за държавна собственост и са възложени за стопанисване на туристическия съюз. Други 40-45 хижи са обекти на БТС – основно сгради, построени преди Втората световна война, по думите на Венев. Останалите са държавни, общински или се води спор за собствеността им.

Депутатите се заеха да изяснят „кашата“

С изясняване на кашата около собствеността на хижите се зае този месец парламентарната комисия по туризъм като поръча на ръководството на БТС до 15 юли да предостави на комисията списък с туристическите обекти и собствениците им.

„Когато се преобразува собствеността през 1990 г. в новите форми – сдружения с нестопанска цел, търговски дружества и т.н., никой не се е занимавал с БТС. Например тогава БСФС се трансформира в Държавна агенция за младежта и спорта. При преобразуването изчезнаха много имоти, защото през социализма е строено без държавен акт за собственост. След 1990 г. започна деактуване и едни обекти са актувани с нотариални актове за собственост на Министерството на младежта и спорта“, върна се назад във времето Красен Кралев, бивш министър на спорта в две правителства на ГЕРБ. „Кашата със собствеността е голяма“, обобщи той и отбеляза, че БТС е в патримониума (имуществото) на Министерството на младежта и спорта. „Цели шест години не можа да се изясни този казус с патримониума. Оказа се, че самото ръководство на БТС не знае каква собственост има“.

БТС: Повече няма да се продават хижи

Защо туристически дружества продават хижи на частни лица и то под пазарната цена, попита народният представител от Монтана Ванина Вецина („Продължаваме промяната – Демократична България“). Тя даде примери с хижа „Петрохан“ и чайната на хижа „Ком“- нова в Западна Стара планина. Председателят на БТС знаеше за тези сделки и увери комисията, че „няма да продаваме повече. Каквото е продадено – продадено. БТС ще защитава общественият интерес“.

Едновременно с това от думите му се разбра, че съюзът е предоставял идеални части от имотите си, за да погаси дълг от 1.5 млн. лв., и въпреки че всички задължения на неправителствената организация са покрити, тя се нуждае от финансова помощ от държавата. За 2021 г. приходите са 664 хил. лв., с които трябва да се поддържа добър стандарт в хижите и маркировката в планините, каза Венев и добави, че отделно се организират походи, обучения на ученици, семинари.

Дневник https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2023/06/16/4496182_pulna_kasha_chiia_e_sobstvenostta_na_hijite_v_bulgariia/#