Площите, поразени от корояд  се увеличават

Дори не можем да усвоим дървесината – заяви инж. Димитър Димитров зам. -директор на ЮЗДП-Благоевград

Самоков е един от рисковите райони по опазване на гората – признават горските

На въпрос на сайта „Самоков инфо“ дали вече е решен тежкият проблем с корояда, инж. Димитър Димитров – зам. -директор на ЮЗДП-Благоевград заяви: “ За съжаление площите, засегнати и унищожени от корояда, се увеличават. Не можем даже да смогнем да усвоим  дървесината. Тя се използва, след като бъде технологично преработена, както и за производство на пелети“.

„Основното задължение на всяко Горско стопанство е да опазва, поддържа, възобновява, да залесява горския фонд, който му е предоставен за стопанисване“ – сподели пред „Самоков инфо“ инж. Димитър Димитров – зам.- директор на ЮЗДП- Благоевград. С него разговаряхме и за длуги проблеми в сектора.

Той не скри, че има няколко рискови района в Югозападно държавно предприятие. „Има няколко Горски стопанства, в които проблемите по опазването на държавните горски територии са най-големи. Един от тях е Самоков. Знаете, че преди години В Самоков имаше и жандармерия. Тежки райони с набези на бракониери в гората са и на Разлог, както и районът на  Дупница. „Там има проблеми с бракониери от ромската махала“ – коментират горските.

„Фирмите за дърводобив  влизат в гората след процедури, които провеждаме.  За проблемите в конкретните райони може да питате директорите на Горските стопанства.  Както знаете, дърводобивни фирми работят и в общинските гори. Основно в Самоков проблемите се създават от ромите. Това, че виждате големи камиони с дърва по пътищата,  не означава, че са незаконни“ – коментира още заместник-директорът на ЮЗДП – Благоевград.

Инж. Димитър Димитров допълни още, че Държавно горско стопанство –  Самоков е едно от водещите по отношение на реализацията на дървесина. Той сподели още, че големите проблеми в горите възникват през есента, когато започва снабдяването на населението с дърва за огрев.

„Би трябвало най-вече Общинските горски стопанства да осигуряват дърва за местното население и ако те не могат, да се даде възможност това количество  да се предоставя от Държавните горски стопанства“ – коментира пред „Самоков инфо“инж. Димитров.

По негови думи ДГС – Самоков за миналата година е имало една от най-големите реализирани печалби.