Местната власт масово приема наредби, противоречащи на закона, и събира незаконни такси. Този извод за пореден път беше направен от Върховната административна прокуратура (ВАП) след проверка на общински наредби из страната.
Някои Общини събират дискриминационни такси за детски градини, става ясно от проверката. В Балчик, Доспат, Кюстендил, Елена, Карнобат и Несебър местната власт определя различни такси за семействата в зависимост от това дали доходите им надскачат определени граници. Това противоречи на закона, в който е записано, че цената се определя от направените разходи за самата услуга. В Ямбол таксата се състои от две части – половината се плаща независимо от броя посещения на детето.
„Това противоречи на закона, защото тук говорим за начина, по който се формира таксата, и той трябва да е съобразно разходите, които се правят от съответната структура“, обясниха от прокуратурата. Срещу ямболската наредба е внесен протест в съда. С него се иска отмяна и на начина на формиране на такса смет. Според прокуратурата общината е използвала законова възможност, която е само за особени случаи.
В Карнобат и Суворово са въведени незаконни санкции за собственици на имоти, които са декларирали, че не ползват имотите си, за да се освободят от такса смет. Глобата е в неколкократен размер на такса смет – в Карнобат санкцията е три пъти годишната такса, а в Суворово – 5 пъти. Такива санкции има и в големите градове, но прокуратурата не е установила това.
Друго масово нарушение е искането на „депозит“ от различни общини. На практика това значи, че общината иска предварително, за да издаде разрешение например за търговска дейност, без да е сигурно, че такава изобщо ще има. На някои места има дори депозитни такси за забавачки. Често срещана е депозитна такса за прокопаване. Има и депозит за почистване на терени. Местните власти нямат право да налагат такива такси, твърдят от прокуратурата.
Това е поредната прокурорска проверка, която установява масови нарушения от общините. Миналото лято бе съобщено, че в редица наредби за търговия и рекламна дейност е записано, че такъв тип разрешение не се издава на човек, който има задължения към общината. Така на практика неплатена глоба за неправилно паркиране може да спре отварянето на магазин.
Прокуратурата си обяснява незаконните практики така: „В някои случаи е поради незнание на закона. В други случаи е поради промяната на съответния закон и липсата на действия, които да се предприемат от общинските съвети за актуализиране на наредбите.“ Има обаче случаи, когато една такса бива отменена от съда, а след това е вкарана в друга наредба.
В СЪДА
Заради множеството открити нарушения досега прокуратурата е подала над 600 протеста в административните съдилища. Досега няма изгубено дело. В много случаи общината променя наредбата и не чака съдебното решение. Дори и след отмяна на подобни разпоредби гражданите няма как да бъдат обезщетени за незаконните такси. Миналата година Върховният административен съд прие тълкувателно решение, че не може да се търси обезщетение по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.
Източник: в.“Сега“