Какво знаем за част от църквите в Самоков

Много кръстове, малко християни – за жалост този коментар се чете често из социалните мрежи в България и в Самоков. Припомняме кратки данни за част от църквите в Самоков.

Девическият манастир „Покров на Пресвета Богородица“ е създаден през 1722г. като метох на Хилендарския манастир от баба Фота. В периода 1837-1839г. са направени голяма каменна трикорабна църква и магерница. В манастира а се намират ръкописи и старопечатни книги, както и мощи на Св. Пантелеймон.

Църквата „Успение на Св. Богородица“ , известна ката „Бельова църква, е изградена в сегашния си вид в периода 1790-1791г. Има данни, че на същото място е имало християнски храм още през 12 в.

Митрополитската църква е определяна като ранновъзрожденска трикорабна . Издигната е на мястото на по-малка църква от 17 век и е вкопана метър и 20 в земята. Дърворезбата е на майстори от Самоковската резбарска школа, сред които Антони, Атанас Теладур и учениците му.

Църквата „Свети Николай“ е изградена през 1861г. Била е гробищна църква, там са гробовете на Захарий Зограф, Християния, Захарий Хаджигюров и други.

Следва продължение