В сряда вечерта местната власт покани на среща самоковци, за да им съобщи, че възнамерява да промени златния триъгълник в Боровец. На сцената в читалището се качиха кметът Владимир Георгиев, проектанти и архитекти, сред които арх. на Общината Клинчева и арх. Бойка Огнянова, която издържа геройски и води двучасовата среща с много търпение и коректност. Както се очакваше, напрежението растеше. В залата седнаха част от общинските съветници, предимно тези от БСП, и хората от къщичките в Боровец. Така за пореден път в историята на Самоков местната власт постави директно въпросът за съществуването им. През годините какво ли не е вадено като аргументи в спора за къщичките. Напомняше се даже, че след битката при Косово поле султан Бязид втори подарил с ферман от 17 август 1508г. за заслуги цялата планина Рила на великия си везир Гаази Кара Мустафа паша. Неговата любовница Атидже Султанка пък завещала горите в Чамкория, но не на държавата, а на самоковци и изрично записала – от тях да се правят мостове и къщи.
През годините обаче Боровец се мутризира, даваха се парчета от него, включително и с решения на Общински съвет на хора с особени заслуги. Косьо Самоковеца и Илия Павлов си дадоха даже юмручна среща и чупиха бариери около имотите си. Старият му център е в плачевно състояние, старите му къщи са руини, правят се опити през годините да се преиначи историята му. А разговорът за къщичките и бутането им се провежда всяка година, откакто кметът Китов бе с прекратени преждевременно правомощия. Китов спечи делата, заведени срещу него, никой не му подаде ръка и никой не му помогна финансово, та се наложи да си бъде сам адвокат. В крайна сметка по делото срещу къщичките го оправда Европейският съд и глоби държавата да му плати за нанесени щети. Толкоз за Китов и къщичките. Поне засега.
Разговорът онази вечер излезе от нормален формат след изказването на една от шефките на “Бороспорт” и хотел “Рила” Милена Ферер, която нарече в прав текст къщичките “язва”. Изброи и какво трябва да се направи на тяхно място, с което провокира спомени от минали години, когато арх. Еврев предвиждаше за там не само ледена пързалка, но и …лятно кино. Та въпросът с къщичките и премахването им не е от вчера, а от години.
“Искаме да направим най-доброто за града, за Боровец и за самоковци. Затова правим международен конкурс. Искаме да бъдем световен курорт и да се гордеем с визията на Боровец. Много се надявам след това обществено обсъждане да върнем славата на Боровец, сред като направим този конкурс, се надявам да изберем най-доброто за Боровец. Ще има обсъждане на проектите за златния триъгълник и в София” – заяви в началото на срещата кметът Владимир Георгиев.
Арх. Клинчева продължи: “Опазихме територията от прекомерно застрояване. С новите проекти искаме да регулираме потока на движение и на туристите и зелените площи. Този конкурс е много важен за нас, защото златният триъгълник е разположен в най-стратегическата част на Боровец. През 1992г. е формирана градоустройствената му среда и започнало строителство на хотелчета и сергии, без да се спазва схема. Първоначално са 24 на брой, после се увеличават и се разширяват и се нарушават нормите. Те са с нетраен градоустройствен статут, те замърсяват околната среда и затрудняват пешеходния поток. Създават чувство за хаос“.
Последваха много изказвания, които ще публикуваме в пълния им вид, без коментар.
“Присъствах на една от срещите по време на покойния кмет Николов и покойния шеф на “Мултигруп” Илия Павлов. Тогава, в Боровец, Илия Павлов посрещна самоковци с думите “Добре сте дошли, скъпи гости!”. Кметът Николов му отговори: “Ние, самоковци тук, в Боровец, не сме на гости, ние сме си у дома. Добре дошли!
“Това са единствените самоковци, които работят в Боровец. Това е единственият бизнес в Боровец, който храни самоковци. Ние сме ползватели, ние не сме собственици. Този разговор с нас е безмислен. Аз съм най в час със собствеността като бивш шеф на Поземлена комисия. Собствеността на Общината в Боровец е 75%, държавната е 25%. Общината е в пълното си право да се разпорежда в целия Боровец” – каза Бойко Атанасов.
Радослав Стойчев, депутат:
“Има един основен момент със собствеността. Начинът е наемане или закупуване. Кметът няма правно основание да ви държи там. Вие предложете какво да остане там. Не може де пустее центърът и да е боклучарник. Целта е да се облагороди теренът”.
Милена Ферер – една от шефките на “Бороспорт” и хотел “Рила”, направи изказване, което взриви залата и предизвика негативната реакция на наемателите на къщичките, защото тя ги нарече в прав текст и директно – “язви”. “Поздравявам Общината за този конкурс. Мястото е наречено парадоксално “златен триъгълник”, парадоксално е, защото това е една язва. Съжалявам, ако това предизвиква бурна реакция. В тази зона трябва да има магазини, ледена пързалка, галерии” – продължи словото си управителката от “Бороспорт”.
Бе зададен и въпрос защо вниманието се насочва само към златния триъгълник. Кметът каза, че на останалите имоти има и друга собственост, не само общинска. Наемателите на къщички в Боровец припомниха, че те плащат данъците си в Самоков, за разлика от големите хотели, те пазаруват от Самоков и наемат на работа самоковци.
Димитър Акмаджов: Тези обекти са важни за Самоков. Ние не сме милионери и хора с големи възможности. Често не можем навреме да си платим наемите. Наемаме хора от Самоков на работа, пазаруваме тук. Защо ще правим обществено обсъждане в София? Ние сме самоковци, някой кани ли ни на обществено обсъждане за Бургас?Ние нямаме условия за работа, всяка година сме на косъм“.
Кметът Владимир Георгиев: Всички сме на мнение,че нещо трябва да се промени. Отиваме на обсъждане в София, защото там са творческите колективи от архитекти и проектанти, студентите са там. Каним ви и вас на обсъждането.
Светлана Владимирова: Дайте ни шанс да работим. Ние се издържаме от къщичките, дайте ни шанс да останем на работа, дори това да доведе до промяна на визията на обектите. Даваме работни места, плащаме данъци и наеми.
Арх. Андрей Велинов, който заяви, че има намерение да участва с проект в конкурса за визия на златния триъгълник: В къщичките се слуша чалка, обслужването е бавно. Ходя на ски в Австрийските Алпи, там нивото е друго.
Яшар Демиров: Нека не се претендира, че някои са били в Австрия, защото ние също сме ходили там. Боровец винаги е бил добър курорт. Аз вярвам на г-н Георгиев, знам какво му е. Предлагам част от колегите да бъдат включени в екипа за проектите. Не ни разпъвайте на кръст, не взимайте хляба ни, не ни зачерквайте. Кмете, Вие ще решите съдбата ни. Останете самоковец.Не позволявайте налудни идеи в този триъгълник. Извинете си на всички – ние не сме язви“.
Юри Бодуров – общинска администрация: този конкурс показва, че Общински съвет и общинска администрация имат желание да се случи нещо на Боровец. Общински съвет гласува средства за провеждане на процедурите. Следващият етап е да си мисли за цялостна визия на Боровец. Той заслужава европейска визия.
Кметът Владимир Георгиев: Тези обекти са дадени като временни през 1991г. Включете се в София с конкретни предложения. Какво ще се случва – решаваме го ние, които сме тука.
За проекта, който ще се класира на първо място е предвидена премия от 20 000лв., за второ и трето 10 000лв. с най-добрия ще се сключи договор .
Финален кадър от презентацията за срещата
Десислава Стоянова