Кметовете ще могат да сключват договори с частни фирми за охрана на цели населени места. Това прие окончателно парламентът при второто четене на промените в Закона за частната охранителна дейност. Това стана възможно, след като депутатите разрешиха частната охранителна дейност за урбанизирани територии. Изисква се лиценз, който може да се издава за територията на цялата страна или на територията на отделна област, който ще дава право на „наблюдение, контрол и реакция с мобилни охранителни патрули“.
Текстът бе критикуван от БСП, които поискаха да отпадне. Маноил Манев от ГЕРБ заяви в отговор: „Даваме възможност всеки кмет, ако прецени, че има нужда, да има законно основание да сключи договор за частна охранителна дейност. Време е да се обединим около този закон, за да покажем грижа и за сигурността, и за бизнеса“ – призова той.
Частна охранителна дейност по отношение на имущество – собствено или ползвано на законно основание, може да се извършва и от търговци, които притежават лиценз или удостоверение за извършване на частна охранителна дейност. Министърът на вътрешните работи ще издава наредба за реда, по който лицата ще удостоверяват, че отговарят на изискванията на този закон.
Именно във втория кабинет на Бойко Борисов се появи идеята за полицай във всяко село заради слабия успех в борбата с битова престъпност. Тогава в бяха отпуснати 7 млн. лева за борба с нея. И до днес идеята не е реализирана.