Драгушинци си правят чешма в църквата. Кметът на селото Георги Хаджийски: „Човек трябва да остави нещо хубаво след себе си“

На 23 ноември започна изграждането на чешма с беседка от жители на село Драгушиново в двора на черквата „Свети Теодор Тирон“ по случай предстоящото честване на 150 години от нейното освещаване. Годишнината ще бъде отбелязана точно на Тодоровден през 2019 г., когато по традиция драгушинци единствени в цяла България за празника ще спретнат и най-интересната гозба – рачник.

Сред драгушинци, които правят чешмата е, и кметът им Георги Хаджийски. „Идеята дойде от отец Петър Стоименов и доста хора откликват, което радва“ – сподели пред сайта „Самоков инфо“ кметът Георги Хаджийски.

„Хората в село Драгушиново са християни, искат нещо да остане след тях, хубаво нещо“ – допълни Иван Василев. „Хем сме християни, хем познаваме българските традиции и ритуали. Кметът Георги Хаджийски е добронамерен човек. За Тодоровден миналата година направи страхотни изяви, в които пролича уважението му към животните. В нашто село тричане и други подобни издевателства над животните нема“ – споделиха местните хора.

В Драгушиново е жива легедната, че в двора на църквата имало жива вода, кладенец и извор, чиято вода била лековита. Преди години баба Катя даже се опитала да намери извора, но не успяла. Викнали и специалисти, които се опитали да намерят извора. Сега се вярва, че от чешмата, ако не жива, ще тече чиста вода, която ще утоли жаждата на добрите християни и ще им даде сили да преборват умората от ежедневието.

В направата на чешмата се включват Бойчо Игнатов, Огнян Бондов, Вяра Димитрова – клисарка на черквата, Ивайло Василев, Любослав Нейчев, Любен Златев, Стефан Георгиев, Александър Домишляров, Ангел Милушев, Ангел Китанов и др. Каменно, автентично корито за чешмата дари Бистра от София, Ангел Китанов докарал баластрата от Искъра, забъркали над 5 куб. м бетон. Кметът на Самоков е предоставил цимента, желязо и други материали.

Кметът Георги Хаджийски, отец Петър и други драгушинци преди месеци ремонтираха и самата черква. „Тя е един от най-старите действащи православни храмове в Самоковско. Осветена е през 1869 г., преди нея е имало друга черква, носеща името на същия светец, която е била отнесена от водите на Искъра при едно от големите разливания на реката. Стенописите са дело на Михаил Белстойнев, представител на Самоковската художествена школа“ – добави още кметът Георги Хаджийски, който като историк по професия и краевед много пъти се е занимавал със старините и психологията на родното си село.

Десислава Стоянова