В края на миналата година в Професионалната гимназия по туризъм бе представен театралният спектакъл „Героите“ – част от проект „Искрата е у всекиго“ по програма „Дъга“. Автор на текста е Борислава Хаджийска, преподавателка по български език и литература, а постановчик – учителят по математика Генади Генов. Ролите изпълниха учениците Васил Янев, Стефан Стоименов, Андрей Цветков, Любомир Крумов, Тони Попов, Димитрина Елина и др. Учителите Димитър Апостолов, Генади Генов и Михаил Михайлов също се включиха в спектакъла.
Публиката награди с аплодисменти артистите и творците, чиито послания подсказаха за познато политическо поведение от съвремието ни.
Текстът е по Захари-Стояновите произведения „Христо Ботйов – Опит за биография“, „Василъ Левски (Дяконътъ). Черти изъ живота му“, изказвания и писма на Ботев и Левски, както и от речи и интервюта на съвременни политици.
“Среща си дадоха две далечни, различни и на пръв поглед несъвместими за съпоставка епохи. Общото между тях обаче е, че историята е отредила на нас, българите, от време на време „връщане в изходна позиция” – там, където ни е мястото, в Европа” – казват създателите на “Героите”. Постановчикът Генади Генов набира актьори от всички училища в града и е отворен за диалог и разговори. За това как приема учениците, можете да разберете от интервюто с него. Учениците му предложиха да го поразпитат за това-онова и той, разбира се, не им отказа. Естествено, започна се с кратка визитка: “Аз съм млад енергичен човек, с много идеи в главата, инженер съм по образование, моята насока е химията и физиката, но всички знаем, че химия и физика без математика не биха съществували като наука. Учител съм за първа година по математика в ПГпТ – Самоков. И за да съм в крак с времето, продължавам да уча – в момента в два университета, докато следвах, завърших паралелно “Индустриален бизнес и предприемачество”. От това следва, че се интересувам и от икономика, работил съм в банка. Обичам театъра, играл съм на сцена от 3-ти клас, близо 13 – 14 години, обичам да ходя на опера – така релаксирам, но слушам всякаква музика. Като дете бях мечтател, мечтаех много и много от мечтите ми се сбъдваха. И до днес не спирам да мечтая”. “Може ли да се живее само с математика?” – питат учениците Генади. “Не, животът е съвкупност от много фактори, без които съществуването ни не би било възможно. Математиката е вплетена във всичко, което ни заобикаля, математическият език е език на логиката, на последователността, на аналитичното мислене. Математиката е неразделна част от прогреса на технологиите. Технологичният свят, който познаваме днес не би бил същият без приложението на математиката в него. “Трябва ли да се модернизира образованието и как?” “В момента, ако говорим за модерни методи в образованието, има колкото си искаме, въпросът е кои от тях работят, при някои ученици работи един метод, при други. Харесва ми индивидуалният подход, с всеки ученик трябва да се работи индивидуално, не можем да сложим всички в един калъп и да ги извадим еднакви, всеки трябва да изпъкне със своето, с това, което му идва от вътре, а не наложеното отвън”.
-Г-н Генов, Вие сте постановчик на спектакъла. Беше ли интересно за Вас да работите по тематиката на пиесата?
-Да и за мен, и за учениците беше доста интересна темата на пиесата, актьорите пресъздаваха образите на хъшовете, на Ботев и Левски, Каравелов, образи от нашето минало, без които нашето настояще не би било същото, би трябвало все по – често да си припомняме посланията, които са ни завещали.
-Кои според Вас са героите на нашето време – въпросът е банален, но е провокиран от заглавието?
-Забелязвам, че днешните герои са герои на деня и след това излиза, че не са точно героите, за които сме ги мислили. Героите на нашето време стоят в сянка, за тях не се говори. Но в същото време те са много близо до народа.
-Бихте ли споделили някои трудности?
-Ръководството на училището и ръководителите на програмата ме подкрепяха изцяло, затова трудностите ги преминахме с лекота и останаха незабелязани. Професионалната гимназия по туризъм – Самоков е училище, с което градът трябва да се гордее, екипът, с който имам честта да работя, полага огромни усилия учениците, които завършат гимназията да станат достойни граждани. Проектите, по които участва училището ежегодно, развиват в учениците качества и нагласи, необходими за успеха на всеки.
-Забавлявахте ли се?
-Да, аз също изпитах желание да се включа в постановката, зареден от емоцията, която носеше и с която бяха заразени децата. В постановката се включиха още двама учители със завидни актьорски умения, Димитър Апостолов – учител по английски език в ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ТУРИЗЪМ и Михаил Михайлов – учител по география в ПГпТ – Самоков.
-Мислите ли, че някои от участниците ще продължат с актьорството?
-Надявам се със следващите постановки, които ще направим, да загрее искрата, тръпката да си на сцената и да се превъплъщаваш в образи, да преживееш емоцията на различни типажи.
-Как се стигна до избора на тази пиеса?
Учениците сами си я избраха.
-От колко време сте в Самоков?
В Самоков съм от четири месеца.
-Първите впечатления и следващите?
-И преди съм гостувал в Самоков, но не го познавах, когато пристигнах тук, нищо не знаех, но хубавото е, че градът си има всичко и е на близки разстояния.
-Намерихте ли приятели?
-За радост аз имам много добри приятели в Самоков, в университета имах много колеги от Самоков, те се погрижиха да ме запознаят с града, за да се адаптирам по-бързо. Подкрепата им наистина е много важна за мен.
Десислава Стоянова