В четвъртък решават за паметника на опълченците

На сесията в четвъртък ще бъде дискутирана отново темата за паметника на опълченците. От общинска администрация има докладна записка относно поставяне на „Мемориал на опълченцитe” в УПИ I-„за Байракли джамия и озеленяване” в кв.81, по плана на гр.Самоков, във връзка с Решение на Общински съвет №302/19.05.2016 г. и постъпило искане от Бойчо Димитров Стамболийски.

На съветниците се предлага да одобрят и гласуват с положителен вот обемно-пространствено решение на мемориален ансамбъл „Паметник на опълченците от Самоков” по представен вариант, по проект на скулптура Марин Марков с макетно изображение. В него мемориалното място ще бъде оформено от 8 морени надписани с имената на опълченците и пред тях морена със статуя на Никола Корчев със Самарското знаме, за продължаване на процедурата по издаване на разрешение за поставяне.

 

Бойчо Стамболийски пък предостави за читателите на „Самоков инфо“ данни, свързани с предложението му за изграждане паметник на опълченците. 

Според проекта и чертежите на паметника /гледан отпред/ се предлагат размери на по-важните елементи – максимална височина 3.10m (2.70 + 0.4),  размерите на двете стъпала и предвиденото място за поставяне на венци и цветя , а следващото – /поглед отгоре/, показващо оригиналната конструкция със сгънати под малък ъгъл крайни два елемента, общата  ширина на паметника  6.13m, четири лицеви елемента – централен с прорязан и осветен отзад опълченски кръст и посвещение от името на гражданството, другите три  предназначени за изписване имената и военните звания на опълченците с вдълбани букви.

Цялата надземна конструкция  с оригинален профил е от железобетон облицован с бял мрамор, носеща фронталните четири основни елемента също от бял мрамор, но с подходяща дебелина.

Подземната основа,  която носи цялата конструкция, се състои от уплътнен 70cm слой трошен камък и достатъчна железобетонна шайба.

Третото изображение във формат 3D  дава най-обща представа как ще изглежда паметника, изграден на мястото определено с решение на Общинския съвет.

Идеята, проектът, изработен от гражданската инициатива, и пълната документация по него,  са изпратени, разгледани и одобрени от всички предвидени инстанции съгласно Закона за военните паметници (ЗВП), чл.  13, ал. 3 – областна комисия “Военни паметници” (вкл. представители на община Самоков и музея), ресорна дирекция в Министерство на отбраната.  Като краен резултат  задължителното становище на заместник министър-председателя по обществения ред и сигурността и министър на отбраната е: “… Проектът отговаря на критериите за български военен паметник съгласно чл. 4, ал. 1 от Закона за военните паметници /ЗВП/, а проектната документация съдържа необходимите документи. В тази връзка и съгласно дадените ми правомощия по чл. 13, ал. 3 от ЗВП съгласувам предложения от Вас проект за изграждане на военен паметник – “Паметник на опълченците от Самоков, сражавали се за свободата на България в Руско-турската освободителна война 1877-1878г.” в гр. Самоков”. Незабавно на 26.07. 2017г. в общината бяха депозирани от нас три пълни еднообразни комплекта документи по проекта заверени от изискващите се лицензирани лица, за да се подработят  комбинирана скица и виза.

Веднага трябва да отбележим, че експертизата на специализираната дирекция в Министерството е на достатъчно високо ниво , както по отношение на конструктивната част на проектите, така и на художествена стойност, съответствие с тематиката, символика, епоха и редица други изисквания, които трябва да покрива един обект, за да може да бъде истински паметник. Да не забравяме, че това структурно звено по силата на закона,  не от вчера се занимава с издирване, изграждане и поддържане на твърде много паметници на територията на страната, Македония, Гърция, Сърбия, Косово, Унгария и др. страни.

Всичко това се налага да поясняваме, за да се види, че някои  твърдения на противниците на изграждането на този паметен знак са откровена лъжа, а намеренията им са насочени към протакане на изграждането, представянето  на извършената огромна стойностна работа от гражданската инициатива като нещо простовато и недодялано,  и непременно чрез задкулисни интриги и противозаконни действия одобрения вече проект да се замени с друг твърде нескопосан, но такъв че да може да се припише  като актив на общинска администрация, музей и странни консултанти, т.е. да не се допусне прецедент нещо да се изгради по инициатива на гражданите и под граждански контрол.

Тиражирани лъжи от най-високо ниво са: “…нещо което се прави в момента (26.10.2017г.- б.а) е паметника на опълченеца.”- истината е, че нищо подобно не се случва и към момента 03.12., а и  гражданството подкрепя  с хилядна подписка изграждането на паметник на опълченците, а не паметник на безименния опълченец ;  втората – “…Предложението на Инициативния комитет беше да се сложат само три плочи с имената (на опълченците – б.а.)” – истината читателю виж на изображенията по-горе. За капак на всичко, след като вече седем години се дебатира по изграждането на този паметен знак, след изтекли всички законови процедури и вече е възможен старт на изграждането: “…Обърнахме се към скулптур и ни предложиха варианта да се сложи фигура на Никола Корчев, който е със Самарското знаме”. Неизвестно кое тайно общество, нежелаещо и да чува за гражданската инициатива, не дай боже  да я осведоми за своите странни намерения, се е обърнало към скулптор, той неизвестно как се размножил и  това множество предложили да се изплагиатства Ярослав Вешин и да се сложи фигура на Никола Корчев, също както на софийския паметник.  Колко оригинално,  колко стойностно и професионално предложение! Какво ли ще струва?

Към 21.11. следите на трите папки с проекта се губеха, после се твърдеше, че ги има на едно място, а се оказаха на друго.  До началните дни на м. декември три месеца не стигнаха нито за комбинираната скица, нито за виза, за да можем да подадем заявление за поставяне на паметника.

Б.Стамболийски