Богомилската ерес и комунизма – с Цанев Народният откри сезонът

Народният театър “Иван Вазов”  откри театралният сезон с премиера на спектакъла “Процесът против богомилите” от Стефан Цанев. Постановката е на Маргарита Младенова. Билети за представленията за два месеца напред няма. Това е обичайно за спектакли на Цанев. За “Духът на поета” билет трябваше да се вземе поне месец преди спектакъла.

„Процесът против богомилите“ е най-съдбовната моя творба, каза завчера авторът по национална телевизия преди премиерата. „Тя предопредели живота ми. Пишейки за еретиците, аз станах еретик. Еретик във всякаквия смисъл на тази дума. И смирено понасям произтичащите от това последици“.

„Писах тази трагедия през есента на 1968 година – след като съветските и нашите танкове прегазиха Чехословакия. Пражката пролет не бе контрареволюция, а идея за „комунизъм с човешко лице“, но в очите на ортодоксалните комунисти тази идея бе опасна ерес и те се разправиха с тази ерес по същия жесток начин, по който цар Борил у нас и папа Инокентий в Европа се разправиха с богомилската ерес“. Богомилството не е разрушителна ерес, за каквато я представят. Богомилството е морален коректив на нашата тогавашна църква, станала слуга и опора на деспотичната светска власт, превърнала Исус от защитник на бедните и онеправданите в бич в ръцете на богатите и тираните; богомилството е бунт срещу всякакъв вид деспотизъм, духовен и политически…Радвам се, че 47 години по-късно, почти половин век след написването й, трагедията се възкръсва в Народния театър. Надявам се, че и днес посланието ѝ ще бъде чуто, защото при днешната брутална алчност, при моралната поквара на държавници и архиереи и отчаяното безверие на народа – идеята на богомилите за масово безкомпромисно противопоставяне на покварата чрез възкресяване на духовната божествена светлина в човека е свръхнавременна идея.
Всяко време ражда своите богомили. Ние – поетите, художниците, музикантите, артистите, хората на изкуството – ние сме призвани да бъдем днешните богомили и като своите предшественици да възкресим духовната светлина в човека, затънал в блатото на бита, в калта на алчността, в мрачните интриги на политиката, призвани сме да разтърсим обществото и да предизвикаме неговия ренесанс.
На зрителите пожелавам да се водят в живота си от девиза на богомилите: „Не допускай никакво насилие над себе си, откъдето и да иде то – от цар или бог, от меч или слово, дори когато е от обич!“

В Самоков пък любителските теарти ще се съберат на фестивал в края на октомври. “Театър без граници” ще се проведе от 26 октомври – 30 октомври 2015 г. в Читалището.

Участващите във фестивала имат право да представят по един спектакъл с времетраене до 90 минути, съгласно конкурсната програма, изготвена от организаторите.