„Оскар“ ще бъде на 9 февруари 2020 година

Следващата церемония за наградите „Оскар“ ще бъде организирана на 9 февруари 2020 г., съобщиха от  американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда престижните отличия.

„Деветдесет и втората церемония за наградите „Оскар“ ще се състои на 9 февруари 2020 г. в театър „Долби“ в Лос Анджелис“, се посочва в изявлението, публикувано на сайта на киноакадемията.

Церемонията ще бъде предавана пряко в 225 страни по света.

Междувременно Ройтерс и Франс прес съобщават, че Netflix, Amazon Prime и други стрийминг платформи отбелязват своеобразна победа в битката за правилата и запазват възможността да участват в надпреварата за „Оскар“-ите.

Въпреки натиска на водещи кинойдеци, сред които Стивън Спилбърг, и големи студиа, Академията за кинематографично изкуство и наука реши на този етап да не променя правилата за това кои продукции подлежат на разглеждане за „Оскар“.

Управителният съвет взе решение да запази правилото, според което всеки пълнометражен филм подлежи на разглеждане за „Оскар“, при условие, че е излъчван минимум седем дни на голям екран в Лос Анджелис. Дори и да се появят в алтернативни платформи като Netflix или Amazon Prime в първия или след първия ден от излизането им по кината, филмите запазват правото за участие в надпреварата.

„Подкрепяме излъчването на голям екран като съществена част от киноизкуството и това натежа в разискванията ни. Настоящите ни правила изискват прожекциите в киносалони и същевременно позволяват широк спектър от филми да бъдат предлагани за разглеждане за „Оскар“, казва президентът на академията Джон Бейли.

Бейли допълва, че управителният съвет тепърва ще проучва и разисква сериозните промени във филмовата индустрия, като не изключва догодина правилото да бъде преразгледано.

До казуса се стигна, след като някои собственици на киносалони изразиха опасения, че краткото време на голям екран означава, че повече хора ще остават да гледат филми у дома. Стивън Спилбърг на свой ред изрази мнението, че продукциите, които са обвързани със стрийминг платформи и се излъчват на малък екран, трябва да се съревновават за телевизионни отличия, а на за „Оскар“.

На тазгодишната церемония за престижните филмови награди продукцията „Рома“ на Netflix, режисирана от Алфонсо Куарон, спечели три „Оскар“-а. Филмът се появи в стрийминг платформата след ограничено прожектиране в кината.

От Netflix написаха, че „обичат киното“, но освен това подкрепят хората, които не могат да си го позволят.

Грег Маркъс, изпълнителен директор на „Маркъс корпорейшън“ – собственик на четвъртата най-голяма верига киносалони в САЩ, смята, че ограниченото излъчване на филми в киносалоните ще навреди на бизнеса.

Според други обаче потребителите са доволни от настоящата система. За това свидетелстват цифрите. През 2018 г. глобалните продажби на билети за кино достигнаха рекордните 41 милиарда долара. Само в САЩ и Канада постъпленията възлизат на 12 милиарда долара, въпреки че Нетфликс пусна за стрийминг около 90 филма.

Сред приетите от киноакадемията промени са отпадането на „остарялото“ наименование на категорията за чуждоезичен филм на фона на глобализацията на филмовата индустрия. От следващата година категорията ще бъде за международен игрален филм.

Друга промяна касае категорията за грим и прически, която ще включва пет номинирани филма, вместо досегашните три. Отпада и изискването в дадена година на екран да са излезли минимум осем анимации, за да бъде връчено отличие в съответната категория.

оминациите за наградите „Оскар“ за чуждоезичен филм през 2020 г. ще бъдат избрани измежду предложенията на 93 страни, сред които попада и българският „Áга“ на Милко Лазаров. Това е рекорден брой кандидати, отбелязва изданието IndieWire.

Миналата година те са били 87, а досегашният рекорден брой бе от 2017 г., когато кандидатите са били 92.

За отличието могат да се състезават пълнометражни игрални филми с дължина над 40 минути, произведени извън САЩ с диалог, който да е на преобладаващо различен от английски език.

По-рано тази година бордът на управителите на Академията гласува не само за преименува категорията за чуждоезичен филм, но и да увеличи шортлиста за номинациите от девет на десет заглавия.

За пръв път сред кандидатите са филми от Гана, Нигерия и Узбекистан, но Уганда не се класира. Китай и Сенегал са изпратили своите заглавия в последния момент на крайния срок 1 октомври.

В началото на септември бе обявено, че българското предложение в категорията ще е филмът „Ага“ на Милко Лазаров.

Тази година за наградите на Академията ще се бори и още едно българско заглавие – анимацията „Задачи за деня“ на Пета Златева, който получи правото да се състезава, но в категорията за късометражен анимационен филм, след като бе избран от журито на фестивала In The Palace във Варна. Сред конкурентните му в категорията вероятно ще е филмът на Теодор Ушев „Физика на тъгата“, базиран на книгата на Георги Господинов, който обаче е канадска продукция.

В историята на наградите най-много филми са пращани от Италия, Франция и Япония – по 65. Най-много номинации – 39 – са получавали заглавия от Франция, а най-много награди – общо 14 – са взимали италиански филми. Целият списък с кандидатите за номинация през 2020 г. е тук.

Шортлистът от десет филма ще бъде обявен на 16 декември 2019, а номинациите – на 13 януари.