Стотици се събраха в Драгушиново за Богоявлене.
Минути след водосвета, отслужен от отец Петър Стоименов в 11:00 часа, първи във водите на Искъра влязоха Тодор Вътков, Ивайло Зетов, който извади кръста миналата година, Георги Георгиев, Николай Христов Димитров и много др., като преди това верижен трактор направи път и разби ледовете на реката.
След местните влязоха и гостите. Десетки мъже се потопиха в реката, някои от тях стояха повече от 10 минути.
В ледените води на река Искър, пръв до Богоявленския кръст стигна Николай Христов Димитров от село Драгушиново. Той е син на художника Христо Димитров, майка му, Анелия, е възпитател в училище.
Традицията на Йордановден в селото се спазва от древни времена и на 6-ти януари драгушинци се събраха на моста над заледените води, за да подкрепят най-смелите и калени младежи от селото. Отец Петър освети водата и поведе смелчаците към реката, за да се впуснат в надпреварата за светия символ на християнството.
След като извади кръста, Николай Димитров сподели за сайта „Самоков инфо“, че се чувства прекрасно и не е усетил студа на реката. Веднага пожела за себе си и за най-близките си здраве и успех за родното село и за всички българи. Николай е ученик в 11 клас, на 17 години е, пълен отличник, учи в самоковската Гимназия “Константин Фотинов”. В ритуала на Йордановден участва за пръв път. Николай Димитров, още щом извади кръста, получи първия си подарък. Още на излизане от реката, кметът Георги Хаджийски притича до него, поздрави го от сърце и щедро го дари с парична сума.
“Кръстът замръзна” – сподели развълнувано отец Петър Стоименов и добави, че пожелава на всички здраве, мир и благодентствие. “Ако Йордановден е студен, според поверието годината ще е много плодородна” – добави още отец Петър.
Кметът на селото, Георги Хаджийски, благодари на всички, които са му помогнали за организацията, както и на всички, дошли на брега на Искъра, а на най-смелите, които се окъпаха в ледените води, пожела да се сбъднат мечтите им.
Кметът Георги Хаджийски пожела за селото да има повече семейства, да са раждат повече деца. Благодаря за съдействието на хората, които почистиха снега – „Това са доброволци, сред които Кристиян Бармов и баща му Красимир Бармов, те са местни и работят по договор с БКС. Богоявление в Драгушиново, дори по времето на социализма е оцелял и много от задомените снахи в Драгушиново, продължават християнската традиция и дух в своето семейство, къпят се ритуално във водите на река Искър. Следва още един чисто типичен за селото празник – Тодоровден. Драгушиново е населено място, където традициите се спазват“ – сподели кметът Георги Хаджийски.
На празника бе дошъл и именякът от селото, Йордан Генов, и внукът му Георги Даганов, който на Йордановден беше рожденик. Те почерпиха за здраве. Йордан донесе от най-здравата домашна греяна гроздова ракия от Ветрен, която по принцип била за изтривка, но за студения празник бе подходяща за сгряване и вдигане градуса на емоциите. За празника Йордан си пожела много внучета и правнучета и радостно сподели, че вече има седем внуци.
Смелчагата Георги Георгиев от селото – участва всяка година в Богоявленския ритуал. Той е на 22 години.“Аз за кръста не скачам, после си правя баня за здраве“- сподели той.
Ивайло Зетов пък е миналогодишият юнак, който извади кръста. Пред сайта „Самоков инфо“ той сподели, че годината 2016 за него е била много, много здрава, а и е имало и любов.
“Перфектно е времето, много ми вървя през миналата година, всичко беше на шест” – каза с усмивка Иво. В края на разговора даже обеща да си намери скоро любима и да я къпе и нея в Искъро. Иво е студент в УНСС, специалност “Администрация и управление” и не скри, че има амбиции да става кмет.
С носия от Драгошинско във водите влезе и най-младата невеста, задомила се през 2016г. в селото. Любов Маринова отначало пристъпи плахо заедно с мъжа си и своя брат. Ивайло Маринов – любимият й съпруг, я насърчаваше и накрая я дари с нежна прегръдка и целувка. Празникът продължи с много настроение, след което всички занесоха по домовете си заедно с молитвата за здраве, вяра, надежда и любов през новата година.
Десислава Стоянова