Няколко човека обединяват усилията си за сбъдването на една своя мечта – напомнят от ПСС – Самоков.“Днес Планинската спасителна служба обединява мъже и жени, посветили се доброволно на един висш човешки дълг:
Да служим, да спасяваме хората в планината“ – казват спасителите.
„Есента, 1933 г., една надвечер, четирима наши планинари обсъждаха в „Цар Освободител” пътя на спасителното дело в планината у нас. Любен Телчаров – Пината, Александър Белковски – Белката, Стефан Попов – Графът, Любен Пенев – Пенето. Те носеха в сърцата си спомен от това, което бяха видели да се върши във френските, австрийски, немски и швейцарски планини. Назрял бе у нас плодът за такова дело пред техните очи“ – пише д-р Ем. Шаранков в списание „Български турист” .
Планинската спасителна служба е създадена от членове на Българския алпийски клуб (БАК), Българския туристически съюз (БТС), Юношески туристически съюз (ЮТС) и Софийски ски клуб. През 1938 г. излиза първият „ПРАВИЛНИКЪ НА ПСС“, а през 1943 г. е изработен първият служебен знак на ПСС – зелен кръст с еделвайс – пише в информационния бюлетин ПСС.
След войната са създадени и първите спасителни отряди в провинцията – в Самоков през 1948 г. и в Пловдив през 1949 г. През 1951 г. по решение на БТС, БЧК, БСФС и ПСС Планинската спасителна служба преминава към Българския Червен кръст.
През 1971 г. ПСС кандидатства и е приета за член на Международната организация по планинско спасяване (ИКАР).
В периода 1971-1980 г. в ПСС настъпва осъвременяване и модернизация на спасителното дело. Поставя се началото на обучението на спасителните кучета за търсене на затрупани от лавини (1974 г.), началото на оказване на помощ от въздуха с помощта на хеликоптер (1975 г.).
Дейността
ПСС разполага с 32 спасителни отряда и над 650 доброволци планински спасители. За създаване на обща организация и управление на спасителната дейност, за поддържане на материално-техническата база, за ежедневна работа в националните спортно-туристически комплекси, за поддържане на денонощните спасителни постове, в ПСС работят и 50 души платени планински спасители. Те се подбират от редиците на доброволните спасители, отговарят на общите изисквания и критерии и участват ежедневно в оперативната работа.
В общия състав на ПСС участват и 58 лекари доброволни планински спасители. Тяхната роля е изключително важна при оказване на специализирана лекарска помощ на пострадали високо в планината, на трудно достъпни места или по време на транспорта към болничното заведение. Те участват активно и в медицинската подготовка на спасителите.
Планинските спасители преминават двегодишен период на основно обучение и придобиват комплексни знания и умения за оказване на долекарска медицинска помощ, техника и тактика на планинското спасяване, ски и алпийска техника, топография и ориентиране, обща планинарска подготовка, съобщителна техника, транспортна техника, други специализирани знания.
Периодически планинските спасители преминават през квалификационни курсове за работа в трудни планински терени, скално спасяване, лавинно дело, въздушно спасяване, обучение на спасителни кучета.
За проверка на оперативната готовност и състояние на отрядите ежегодно се провеждат републикански технически прегледи.
Планинска застраховка
Дейността по планинско спасяване е скъпоструваща. Големи са разходите за обучението и последващата квалификация на спасителите, за поддържането на постоянната готовност на отрядите, постовете и съоръженията, за материално-техническата база, за защитната екипировка и съоръжения, за медицинските, техническите и енергийните консумативи.
Планинските спасители дават безвъзмездно своя труд при спасителните акции в планината, но всяко действие, всяка спасителна операция има своите разходи и пострадалия, който предизвиква тези действия, следва да поеме и разходите по тях.
От 2000 г. ПСС при БЧК въведе „Списък на видовете помощ, оказвана от ПСС при БЧК на български граждани и съответната им цена“. С приходите от оказаната помощ се покриват част от направените разходи по спасителните действия.
От началото на декември 2000 г. на българския застрахователeн пазар се предлага планинска здравна застраховка.