Тази година в периода от първи до десети март самоковският художник Иван Шуманов от Читалище „Младост“взе участие в Международен пленер в Хърватия – Конавле –близо до Дубровник.
Участниците бяха 15 от 10 различни държави. Иван Шуманов представи България, имаше нигове колеги от Хърватска, Черна гора, Босна и Херцеговина, Турция, Испания, Германия, Холандия, Унгария, Сърбия.
„Участниците в пленера бяхме настанени в Манастир „Свтети Влахо” в Придворие Конавле, при отлични условия за творческа работа и престой. През цялото време домакините проявиха изключително внимание към художниците –организираха интересни музикални програми с жива, типична за района музика, посещения в частни семейни къщи и запознаване с местните традиции, култура и обичаи, както и посещения и обиколка в Дубровник, където в същото време се снимаше филм за Робин Худ. Филмът е американска продукция“ – сподели пред сайта „Самоков инфо“ Иван Шуманов. Организатори на пленера бяха „Световни Арт Игри WAG“, Фра Иво Крамар -Гвардиан на манастира, където бе представена изложбата, Питър Вайз от Загреб, който е и президент на организацията „WAG“, председател за организацията от Босна беше Ирфан Хозо.
„Идеята за този вид събития означава „принос” към духовното обогатяване на участниците, запознаването им с друг вид култура и практики – обмяна на информация свързана с развитието и новите тенденции в изкуството“ – допълни още художникът.
„Участниците бяха вдъхновени от мястото и интерпретираха в своите произведения по свой –авторски начин – видяното и усетеното от тях чрез различни техники и начин на стилово изразяване. Този вид общуване в рамките на няколко дни между художници от различни държави позволява една добра комуникация и дълготраен контакт“ – сподели Шуманов.
„За мен е важно и дори задължително да покажа и обясня на моите ученици какво точно се се случва по време на Международен пленер. За това, че се изисква изключително сериозно отношение и отговорност. Видяното и наученото от мен не допринася единствено за моето развитие като художник –пленерите са едно средство за създаване на междукултурни отношения, професионални контакти, разкриване на нови възможности за културни взаимодействия. Участниците и организаторите на пленера получиха и нагледна информация от мен за Самоков – във вид на презентация, както и книжки от музея за Самоковските художници, СД –та с филм за Майстора, каталози на известни български художници, и разбира се, мартеници- защото този обичаи за март е характерен единствено за България!“ – каза Иван Шуманов.