Днес се навършват 103 години от рождението на Иван Башев. Министър на външните работи в периода 1962-1971 г. Той ще бъде запомнен като най-нестандартния министър в Източния блок. Допринесъл изключително много за отварянето на България към външния свят. На него дължим и развитието на Малко Търново. Той е „виновникът“ за откриването на граничния пункт с Турция, както и свързването на Царево с границата.
Иван Христов Башев е роден на 24(11 ст. ст.).02.1916 г. в София. От 1957 до 1961 г. работи в Министерството на просветата и културата, през 1961 – 1962 г. е заместник-министър на външните работи, а от 1962 г. до смъртта си е министър на външните работи на Народна република България. Министър на външните работи в три правителства последователно, в продължение на 9 години. Определят Иван Башев като най-успешният ръководител на българската дипломация. В Странджа ще го запомнят като човека, държавния ръководител, който е допринесъл най-много за хората като народен представител на малкотърновска община.
Ето няколко извадки от книгата на Илия Петков „Съдба без отдих“ за Иван Башев:
„Когато Иван Башев дойде за първи път като наш народен представител, след като беше избран за такъв, ние мислихме, че и той е като другите партийни и държавни ръководители. Подготвихме специална вечеря във вилата в местността „Качул“ – сготви се по половин пиле на човек. Уловихме и опържихме риба от река Велека. В специални малки гювечета се приготви кисело овче мляко. Донесохме малко домашна ракия и бяхме закупили вино – „Сунгирларски мискет“. Оказа се обаче, че Башев въобще не е по тези пищни вечери. Хапна малко от рибата, от овчето мляко и нищо повече. Не отказа да му налеем чашите с ракия и вино, но си останаха ненапити. Обичаше да ходи пеш. Обичаше тишината и спокойствието. Не пушеше. Не употребяваше алкохол. Високо културен и възпитан човек. Когато беше в избирателния район, предпочиташе да нощува във вилата на Горското стопанство в местността „Качул“. Идваше в Малкотърновския избирателен район винаги сам, с шофьора си. Редовно, преди всяка сесия на Народното събрание идваше в избирателния район, провеждаше срещи с актива и събрания с населението и искаше да чуе от хората кои проблеми ги вълнуват. В края на всяка година даваше отчет пред избирателите за своята работа като народен представител“.
Благодарение на Иван Башев бе открит Граничният контролно-пропускателен пункт „Малко Търново“; пътят Царево – Малко Търново – границата през 1970 година, мотелът със 114 легла и голям ресторантски комплекс; започна проектирането и по-късно построена общинска болница „Иван Башев“.
Иван Башев загина от измръзване в снежните преспи на Витоша, близо до „Щастливеца“ на 13-ти декември 1971 година.