Хорът на ветераните туристи от Самоков става на 50 години. Кани на юбилеен концерт на 12-ти октомври

Бай Боре Стрински – така го наричат всички в Самоков, а и в музикалните среди на България и Балканите. Известен е с усмивката си, със своята добронамереност, с таланта да композира и да се занимава с музика. Самоук е, но сигурно точно музиката му е помогнала да се спаси от бремето на миналото, от загубата на баща му Кирил Стрински, убит от комунисти, от репресиите са пострадали и други във фамилията му.

Хорът на туристите е създаден от Борис Стрински и Димитър Тончев от Самоков. „Идеята дойде на един концерт на хор „Планинарска песен“. „Когато ни поздравяваха, Филип Аврамов ни каза: „Айде, какво чакате, вие в полите на Рила трябва да имате хор“.

И на 10-ти октомври 1968 година е първата репетиция на хора в голямата зала тогавашния Профсъюзен дом в Самоков. „Имаше 28 ентусиасти – певци и певици, под диригентството на Димитър Тончев – тогава учител“ – разIMG_1882казва пред сайта „Самоков инфо“ Борис Стрински. Той съпровожда с акордеон.

„Сам се научих да свиря на акордеон. Бай Димо беше нотно грамотен и заедно с него много добре работехме. В началото на 1970г. той се разболя, почувства, че си отива и казал на хористите: „Аз си отивам, но друг диригент, освен бай Боре не ви требва“. Три месеца държахме траур и се започна“ – спомня си Стрински. Не говори нито за мизерното заплащане през всички години, на въпроси, смързани с пари, казва, че музиката е неговото богатство. Плащали му по 30лв. на месец.

Подчертава, че богатството на състава са над 150 песни в репертоара, над 200 купи, статуетки, плакети, награди, грамоти, поздравителни адреси…Сега в него пеят 25 хористи. Има над 1000 изяви – самостоятелни и съвместни концерти.

„И да ти кажа, тая година на 12-ти август влязох в 90-те“ – казва с усмивка бай Боре. И тая година той се качи на Мусала за празника на Рила и разтегна акордеона пред стотици туристи, за да прозвучат „Песен за Рила“, „Песен за Мальовица“, за планинската пътека и за Мусала, за Заврачица, Мечит … – всички композирани от него и по негов текст.

Негова е идеята за създаване на фистивала „Самоков – Бялата порта на Рила“, който се провежда от 2003г.

На 21 юли участваха и в честването на 120 години от създаването на Туристическо дружество „Рила“ – първото в България селско дружество, основано през 1898г.

Хорът на ветераните туристи има изяви в Германия. В Германия са изнесени над 20 концерта в периода 1987г. – 1989г., многобройни са турнетата на Балканите и държави от Европа. Много са концерните в България, събори на Предела, „Копривките“, хижа „Узана“, Калофер, Паничище…

„Духовно съм удовлетворен – това ме подтиква към композиране на туристически песни, възхваляващи планината и природните красоти. Всеки човек, който е истински планинар, е човек с широка душа“ – споделя философията си Борис Стрински.

И кани всички – на 12-ти октомври в 18 часа в Читалище-паметник „Отец Паисий“ – Самоков на рожден ден на Хора на туристите.

Десислава Стоянова