Обещават да ремонтират язовир „Бели Искър“

Министерство на икономиката ще отпусна 10 млн. лв. на Столичната община, за да построи нова връзка за водоснабдяване на София. Ремонтът на язовир „Бели Искър“ също трябва да започне скоро, язовир „Огняново“ край Елин Пелин, пък ще може да се ползва за питейни нужди в северните части на столицата – по информация на „Капитал“.

 

За предвидените дейности по ремонт на язовири и нови ВиК връзки ще отговаря „Българският ВиК холдинг“, който бе създаден, за да финансира и помага за водни ппоекти.

Според публикацията на „Капитал“ в решение на кабинета се посочва, че „Български ВиК холдинг“ ще възложи изготвянето на проект на ремонта на стената, като то ще е и възложител на задачата. От Столична Община са уточнили, че с това решение ремонтът на язовира се възлага на държавно предприятие, като най-вероятно става въпрос за „Монтажи“. Дружеството има договори с Държавната консолидационна компания за ремонти на язовири за 500 млн. лв., като „Бели Искър“ бе добавен в списъка през 2018 г.

За лошото състояние на стената от години в Община Самоков алармираше инж. Ганчо Хитров – председатеб на дружеството за намаляване цената на водата и подобряване на водоснабдяването.  От 2004 г. имаше предписание язовирът да не се пълни догоре, благодарение на което не е имало проблеми със сигурността на стената. Още през 2016 г. в МРРБ е изготвен анализ на техническото състояние на язовирната стена и прилежащите й съоръжения, който ги оценява като „неизправно, частично работоспособно състояние“, а това означава, че веднага трябва да се предприемат ограничения в натоварването и ремонт. Има и прокурорско разпореждане от 12 януари 2017 г. „до всички оторизирани от закона с конкретни задължения и правомощия държавни и общински органи и дружества“ да предприемат спешни координирани мерки за рехабилитация и укрепване, ремонт и до момента не е започван. Отговорността за задачата обаче се прехвърляше между министерства, дружество концесионер, община и областна администрация.

Втората спомената задача в решението на МС е изграждане на реверсивна връзка между довеждаща система „Бели Искър“ (Рилски водопровод) посредством Малобучинския водопровод и довеждаща система „Искър“ посредством помпена станция „Бъкстон“. Връзката е с дължина около 2.5 км и ще има три помпени станции, като приблизителната стойност на проекта ще е 10.5 млн. лв., обясниха от СО. Така водоизточниците на столицата ще могат да бъдат взаимозаменяеми, докато сега двете системи не са свързани – уточняват от „Капитал“.

От решението на кабинета става ясно, че икономическото министерство ще предостави пари от своя бюджет на общината за проекта. Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител. „С тази връзка се осигурява възможности за алтернативно водоснабдяване на части от Столичната община в южните райони на Подвитошката яка“, коментират от общината за „Капитал“

Язовир „Искър“ има налични 77% от полезния си обем. Ако се използват данните за месечна нужда и количеството вода според графика за водоползване на екоминистерството, „Искър“ може да снабдява София с вода в продължение на над две години и без да има валежи. Язовирът снабдява около 80% от територията на града по данни на „Софийска вода“ и се експлоатира от Националната електрическа компания (НЕК).

Язовир „Бели Искър“ пък е на 72% от полезния си обем, или 9.9 млн. куб м. Водоползването за „Софийска вода“ варира от 2.3 до 5.3 млн. куб.м, пише в графика. Обемът в „Бели Искър“ се контролира, защото стената е в лошо състояние и той не трябва да надвишава определена стойност. Водоемът отговаря за снабдяването на близо 20% от града.

Под 1% от водата на София идва от речни водохващания и каптажи, като се използва вода от планините Витоша, Люлин, Плана и Стара планина.

сн.архив