Кога е бил празникът на Самоков? По предложение на Ирен Деянова, председател на съветниците през 2 000г., се определя 15 -ти август

Изглежда доста самоковци не знаят и не помнят историята на празника на Самоков. Нито едип пост в социалната мрежа не напомня събитията и личностите, които имат принос за това събитие. Когато историята не се помни, се търсят източници и си направихме труд да разгърнем старите страници на вестник „Седмица“.

През 2000 г. председател на Общински съвет беше инж. Ирен Деянова от СДС. Във вестник „Седмица“ е публикувала покана – обръщение . Ето какво гласи то:

„На 15 август още от първите векове на християнството, православната църква празнува Успение на Пресвета Богородица. Църковният и народният календари определят този ден като патронен на малки и големи селища, където има храмове, носещи името „Успение на Пресвета Богородица“. На този ден църквата извършва ритуала Въздигане на хляб. Затова и в Самоков по съвсем естествен начин денят 15 август се възприема и чества от самоковци като като празник на града по време на Взраждането. Съборът на града се е чествал много тържествено, с общоградски курбан, уреждан от първенците на града и църковните настоятели. Свои събори са правели и еснафите , занаятчийските сдружения на Бельова църква на Томина неделя, считан също за празник на града. Дните на тези празненства били свързани основно с дарителство.

След 80-те години на нашия век и бързата смяна на различни дати за честване на деня на Самоков , след колебания и прекъсване от 5 години , по предложение на множество граждани и решение на Общински съвет от 1995година е взето решение № 641 – Самоков да чества своя празник на 15 август – Успение на Пресвета Богородица, връщайки се към изконните си християнски и исторически дълговечни корени и традиции.

И в тази крайъгълна 2000 година , на 15 август в 9 часа в Митрополитския храм отново ще се поклоним на Божията майка и ще отдадем дължимото пред паметта на всички ония, които с делата си напрвиха Самоков непотворим.

Тържествена служба, водосвет и освещаване на курбана – дарение от СДС, ще бъдат извършени от епископ Йаков в съслужение с мировите свещеници в Митрополитската църква“.

Година по-късно празникът беше видоизменен. Вместо да се празнува един ден, бяха определени 3 дена, за да се стигне до още по-дълъг период на празинчни дни отпреди десетина години. Тема с продължение.

Може би на някои местни е известно, че повечето храмове в Самоковско са кръстени на Света Богородица, затова и местните от Възраждането са предпочели да я изберат за покоровителка.