Вчера кметът на Самоков инж. Ангел Джоргов откри паметник на Анастас Карастоянов. Автор на скулптурата е Маргарита Иванова.
В обръщението си към гостите на събитието и творческия екип, кметът инж. Джоргов подчерта значението на делото на видния фотограф и добави, че скулптурата е памет за таланта му и ще стане част от културно-историческото наследство на Самоков. Кметът на Самоков инж. Джоргов оповести, че скоро в Доспевската къща предстои представяне на музейна експозиция на фотографското изкуство.
Сред присъстващите на откриването на паметника бяха председателят на ГЕРБ – Самоков Валентин Милушев, Младен Маринов, съветниците от ГЕРБ – СДС Светлана Атанасова, Ива Дамянова, инж. Александър Кроснев, шефката на ресор „Култура“ в Общината Пепа Каймаканова и други.
На събитието присъстваха и другите творци от екипа, направил паметника – ландшафтният архитект Калинка Даркчиева, проектантът на пространството около паметника арх. Мими Герасимова.
След гостите бяха наследници на Карастояновия род /потомци на Димитър/. Биляна Карастоянова е една от най-младите в известния род, тя също е професионален фотограф и телевизионен оператор. Биляна е правнучка на художника – фотограф Божидар Карастоянов (1903-1956), придворен фотограф на Цар Борис III, пейзажист и майстор на документалната фотография и кинематография, син на фотографа Димитър Карастоянов (1856-1919) и внук на първия български фотограф Анастас Карастоянов(1822-1880), който освен това е и майстор на възрожденската щампа.
Родът води началото си от бащата на Анастас – Никола Карастоянов (1778-1874), един от основоположниците на българското книгопечатане. Както е известно, Анастас Карастоянов и жена му Виктория Смрикарова Карастоянова са имали 4 деца Иван, Димитър, Анка и Мариола.
Биляна беше заедно със семйството си и своята майка Виргиния Берберова Брайкова, която до скоро работеше като главен библиотекар в Университетска библиотека в София.
Други от рода Карастоянови също са общественици и се занимават с изкуство, рисуване и театър. Една от тях е професор д.и.н. Анна Топалджикова, преподавател в НАТФИЗ “Кр. Сарафов” по История на българския театър (Факултет “Сценични изкуства”), автор на радиопиеси, книги и публикации – театрална критика.