И Гуцал празнува на Спасовден

Няколко села в Самоковско, сред които и Гуцал, ще празнуват на Спасовден. Празникът в Гуцал ще бъде в едноименната местност и параклис и е с начален час 14 в съботния ден – 23 май.

Възнесение ГосподнеВъзнесение Христово или Спасовден е християнски празник.  Той отбелязва момента, когато Христос се възкачва на небето. Празникът е 40 дни след Великден.

Според християнските вярвания, след смъртта и Възкресението си, в продължение на 40 дни Христос се среща с учениците си, за да им разказва за Божието царство. На 40-тия ден, придружен от тях и от Дева Мария той се изкачва на Елеонския хълм до Ерусалим и оттам, пред очите на всички, се възкачва на небето (Евангелия от Лука 24, 50-53; от Марко 16, 19), което се смята за край на Христовия път на земята. Въпреки това, Христос не изоставя хората, а им изпраща Светия дух на Петдесетница и не престава да се застъпва за тях пред Отца. На български празникът се казва и „Спасовден“, дума,  която етимологически произлиза от „спасение“.

Спасовден е професионален празник на хлебари, шофьори, строители, хотелиери и цветари. В някои традиционни католически държави, например във Франция, Възнесение Господне е официален празник и почивен ден.

В народните вярвания, нощта срещу Спасовден е лечебна и болните ходят за росен лягат до цветето и поставят до главата си някакъв дар за русалките-лечителки.

„Тѐ ти, булка, Спасовден!“ е широко разпространен израз от българския фолклор. Обичайно се разбира и изобразява в българския фолклор като еротична сцена. Първото фолклорно изображение съдържащо еротично послание по темата е старобългарска рисунка-графит от Преслав. Изразът „Тѐ ти, булка, Спасовден!“ се използва, когато нещо,някакво събитие,се е случило внезапно и изненадващо, когато човек най малко очаква.