За ремонт на къщата на Мара Малеева в Говедарци, при изграждане на приюта за животни и при строителни дейности в други обекти са открити нарушения от времето на кмета Георгиев. Одитът на Сметната палата касае дейности през 2023г.
Неправомерни начислени амортизации от 105 616 лв. за ВиК активи на стойност 2 769 188 лв. откри Сметната палата при одит на сметките на община Самоков за 2023 г. В одитния доклад е записано, че с това действие на екипа на екскмета Владимир Георгиев, е занижена балансовата стойност на активите. Става въпрос за четири съоръжения. Те са записани по „Инфраструктурни обекти“. Към тях са били отчетени разходи за амортизации от 24 373 лв. за 2023 г. и 81 243 лв. – за минали години. Това обаче се е случило поради неправилно определен срок на годност на активите, пише в доклада. „В Амортизационната политика на община Самоков е регламентирано за амортизируемите активи, представляващи ВиК съоръжения, да се амортизират за 20 години, без да се определя остатъчна стойност.“, отчитат проверяващите. Те излизат с извод, че не са спазени указанията, дадени в т. III. „Група 22 – Дълготрайни активи, капитализирани в отчетна група „Други сметки и дейности“ според указанията на МФ.
Намерени са и проблеми при отчитането на средства за ремонти на общински обекти. Така например, разходи за ремонта на приюта за кучета в с. Продановци на обща стойност 73 946 лв. са осчетоводени неправилно. Те са записани като „Разходи за придобиване на инфраструктурни обекти чрез външни доставки“. Според одитора е трябвало да бъдат признати като активи по сметки „Дълготрайни материални активи“.
Отчетено е, че въпросната сума от 73 946 лв. неправилно е капитализирана по дебита на сметка „Незавършено строителство, производство и основен ремонт“ в кореспонденция със сметка „Коректив за капитализирани активи в отчетна група „Други сметки и дейности“. След приключване на процеса по придобиване на активите, са отписани от сметка „Незавършено строителство, производство и основен ремонт“ и са признати по сметка „Инфраструктурни обекти“. Извършените СМР нямат характер на разходи за придобиване на инфраструктурни обекти. Изградените активи са пряко свързани и обслужват дейността на приюта за безстопанствени животни, като от използването им е налице директно извличане на икономическа изгода.“, пише в доклада.
Забележки има и при отчитането на разходите за ремонта на двора на Туристически – информационен център с етнографска експозиция в с. Говедарци. Тук стойността е 78 048 лв. Сумата е осчетоводена неправилно по сметка „Основен ремонт на инфраструктурни обекти чрез външни доставки“. Би трябвало разходите да бъдат признати като активи по сметки от група „Дълготрайни материални активи“ в съответствие с техния характер, и прехвърлени в отчетна група „Бюджет“ след приключване на процеса по тяхното придобиване. Така сумата от 78 048 лв., неправилно е капитализирана по дебита на сметка „Инфраструктурни обекти“ и кредита на сметка „Коректив за капитализирани активи в отчетна група „Други сметки и дейности“. Извършените дейности нямат характер на разходи за придобиване на инфраструктурни обекти. Изградените активи са пряко свързани и обслужват дейността на музейния комплекс, като от използването им е налице директно извличане на икономическа изгода, пише в доклада и още: „Не са спазени изискванията за осчетоводяване на стопанските операции по сметки в съответствие с техния характер, съгласно СБО, утвърден от министъра на финансите с ДДС № 14 от 2013 г., изискванията на чл. 24, ал. 1 от ЗСч за вярно и честно представяне на имущественото състояние на предприятието, както и указанията на МФ, дадени в Тема № 8 на Коментарите по методически въпроси, относно счетоводното отчитане на детски площадки, игрища и други, които са пряко свързани или обслужват бюджетната дейност на отделната бюджетна организация и от използването им е налице директно извличане на икономически изгоди при осъществяването на тяхната текуща бюджетна дейност, се отчитат в отчетна група „Бюджет“ по съответната сметка от група 20 „Дълготрайни материални активи “ от Сметкоплана на бюджетните организации (СБО).“
Друг открито е по сметките с признаване на прехвърлените приходи, за които ОбА са съставили счетоводни операции по дебита на сметка „Вземания от други дебитори – местни лица (приходно-разходни позиции)“ в кореспонденция със сметки от раздел 7 „Сметки за приходи, трансфери и преоценки“. В резултат на така съставените счетоводни записвания 359 359 лв. са признати повторно, като вземания по дебита на сметка „Вземания от други дебитори – местни лица (приходно-разходни позиции)“ в ОбА. Припомняме, че най- голямото нарушение, открито от Сметната палата и описано в доклада за 2023г., е във връзка със сделката на общинския хотел в Боровец.