ДНП „Рила“ отбеляза Световния ден на околната среда с поредица от инициативи

Дирекция „Национален парк Рила“ отбеляза Световния ден на околната среда под мотото „Въстановяване на екосистемите“ с поредица от инициативи в Благоевград, Паничище, Самоков и на територията на Парка.

Събитията стартираха на 1 юни 2021 г., когато се проведе екологична образователна програма за запознаване с дивата природа на Национален парк Рила“ с участието на хора със специфични потребности в Посетителски-информационен център-Благоевград.

На 4 юни две инициативи са посветени на Световния ден на околната среда. Едната е с участието на първокласници от Трето ОУ „Димитър Талев“Благоевград. Програмата се провежда в ПИЦ-Благоевград и включва презентации и клипчета за запознаване с дивата природа на Парка и предоставяне на информационни и образователни материали.

В Посетителски център – Паничище с беседи и прожекции се представя уникалната дива природа на защитената територия пред учениците от 1 „в” клас на ОУ „Димитър Благоев“-Благоевград.

На 6 юни 2021 г. Д „НП Рила”, Сдружение „Млад планинар“ – Петрич, РИОСВ-Благоевград и БД „Западно-беломорски район“-Благоевград ще проведат образователен поход в Национален парк „Рила“, в района на Сухото езеро и Вапски езера. В инициативата участват ученици природолюбители от 1 до 10 клас от Петрич и партньори на Парка.

На 05-06 юни 2021 г. от 09:30 до 17:00 ч. в Посетителските центърове в Паничище и Самоков са обявени Дени на отворени врати, където всеки желаещ може да научи интерестни факти за защитената територия, световната природозащитна инициатива с изнасяне на беседи.

В ПЦ-Паничище е експонирана изложба, представяща хармонията между човека и природата.

На 07 юни 2021 г. Националния доверителен Екофонд ще обяви резултатите от Национална награда за природзащитата Мими Праматарова 2021 г. за литературен конкурс на тема тема „Климатът – „невъзможните срещи“ – какво сподели Снежният човек на един Щъркел“. В конкурса за петнадесета поредна година участват ученици от цялата страна.

 

През годините Световният ден на околната среда се превърна в една от най-мащабните кампании, посветени на опазването на природата и в международна платформа за вдъхновение и промяна на световно ниво. От 5 юни започва Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите, а  правителства, предприятията, организациите и гражданите се приканват да обединят усилия в глобално движение за предотвратяване, спиране и обратимост на деградацията на екосистемите, осигурявайки устойчиво бъдеще за всички.

Десет години може да изглеждат много време, но ООН предупреждава, че са нужни ангажираност, конкретни и бързи действия. До 2030 г. трябва бъдат намалени почти наполовина световните емисии на парникови газове, за да се предотвратят опустошителни климатични промени. Необходим е огромен напредък за постигане на целите за устойчиво развитие – от премахване на бедността и борбата с болестите до опазване на биологичното разнообразие. Трябва да се и загубата на биологично разнообразие – плашеща тенденция, която може да доведе до изчезване на 1 милион вида.

Връщането на деградиралите екосистеми към живот – например чрез засаждане на дървета, почистване на речните брегове или просто предоставяне на пространство на природата за възстановяване – увеличава техните ползи за обществото и биологичното разнообразие. Без да съживим екосистемите, не можем да постигнем целите за устойчиво развитие или Парижкото споразумение за климата. Екосистемите са сложни и разнообразни, а тяхното възстановяване се нуждае от внимателно планиране и прилагане на конкретни мерки и политики.

Пресцентър на НП „Рила“