Деца с увреждания към върха

Инициативата „Към върха“ помага на хора с двигателни затруднения

„Към върха“ помага на деца с двигателни проблеми да изкачват върхове на планини. Миналата седмица в София беше организирана благотворителна изложба в подкрепа на Криси Недялкова от Самоков.
Към момента над 80 хил. души в България са с увреждания над 90%, всеки един от тях има нужда от личен асистент. Няма точни данни колко от тези хора са деца, но през последните няколко месеца станахме свидетели на поредица от протести на родители, които призовават за сериозни реформи в Закона за личната помощ. Протестите са под надслов „Системата ги убива“ и беше подкрепен от голям брой хора – припомня арттерапевта Юлия Банкова, която някои по-паметливи самоковци познават от работата й с Ваня Андреева – преди години директор на някогашното ПУИ „Никола Драмалиев“.

„Появиха се организации и фондации, които организираха поредица от инициативи в подкрепа на хората с увреждания. Една такава е именно инициативата „Към върха“. Каква е идеята и колко трудно се организира поход към върха“ – разказа пред медии арттерапевтът Юлия Банкова и Виктория Недялкова, майка на Криси.

Инициативата се заражда още с раждането на малката Криси Недялкова. Родителите й – Захари и Виктория са планинари и логичното решение е и детето да е горе в планината. Постепенно ентусиазмът на детето и родителите се прехвърля и на други семейства и така се заражда инициативата „Към върха“.

Колко е трудно да се качи едно дете с двигателни затруднения на върха?

„Виждам колко е важно за децата да им се случи нещо подобно. За тях няма проблем да се качат в планината – в такъв момент тя прикляка пред тях, защото природата разбира какво означава това за едно дете“, сподели арт терапевтът Юлия Банкова.

„Този тип откъсвания на децата от изолираната им среда. За много родители обаче идеята изглежда утопична и невъзможна. Какво може да направи държавата, за да се чувстват тези хора пълноценни?“ – питат родители.

„Това те поставя наравно с тези, които се движат до теб. Позволяваме им да бъдат тези личности, които държавата не забелязва“, коментира още терапевтът Юлия Банкова.