Филмовата година е близо до своя край и вече на дневен ред изниква въпросът кои са големите фаворити на „Оскарите“ 2022. До този момент номинираните в категория най-добър филм бяха 8 или 9, а догодина ще са 10.
10 от големите фаворити плюс още няколко предложения, които имат шанс да влязат сред номинациите:
Don’t Look Up („Не поглеждай нагоре“)
Адам МакКей ентусиазира членовете на Академията с последните си две комедии The Big Short и Vice, а сега представя пред зрителите нова, и то пълна със звезди.
Леонардо ДиКаприо, Дженифър Лорънс, Мерил Стрийп, Тимъти Шаламе, Ариана Гранде и Джона Хил ще бъдат заедно на екрана през декември, когато е премиерата.
Черната комедия разказва историята на двама астрономи, откриващи метеорит, който ще унищожи Земята след шест месеца. Те трябва да организират грандиозен медиен тур, с който да предупредят човечеството за задаващия се край на света. МакКей отново вплита важна тема в продукциите си – този път това е климатичната криза.
Никол Кидман и Хавиер Бардем са в главните роли на Луси Бол и Деси Арназ – звездите на ситкома от 50-те години на 20 век „I Love Lucy“.
Филмът на Аарън Соркин разкрива сложната им романтична и професионална връзка, проследявайки една седмица от снимките на сериала. Двамата преживяват криза, която заплашва да сложи край и на кариерите, и на брака им.
he Power of the Dog („Силата на кучето“)
Джейн Кампион се впуска в надпреварата с The Power of the Dog – драма за враждуващи братя в щата Монтана през 20-те години на миналия век.
Във филма участват Бенедикт Къмбърбач, Кирстен Дънст и Джеси Племънс.
Фил Бърбанк (Къмбърбач) е харизматичен собственик на ранчо, който вдъхва страхопочитание сред тези около себе си. Когато брат му води в дома съпругата си и сина ѝ, Фил ги унижава, докато не осъзнава, че и той може да обича.
West Side Story („Уестсайдска история“)
Стивън Спилбърг прави пълнометражна адаптация на едноименния мюзикъл от 1957 г. Една такава вече имаше – през 1961 на Джеръм Робинс и Робърт Уайз.
Сценарият е съвременен прочит на класическото произведение на Уилям Шекспир „Ромео и Жулиета“. Критиците очакват филмът да е един от големите фаворити на „Оскарите“ догодина.
Parallel Mothers („Паралелни майки“)
Педро Алмодовар се завърна на сцената на пандемичния свят с „Паралелни майки“, в който заземено, оставяйки иронията настрана, отгръща за първи път листа на тъмната история на Испания.
За два часа време Алмодовар ни хвърля в дълбокото чрез историята на две жени с около 20 години разлика помежду им – Джанис и Ана. Двете раждат в една и съща болница, в един и същи ден. Паралелно се развива сюжет, в който главната героиня Джанис търси гроба и останките на прадядо си – един от 114 000 души, изчезнали и смятани за мъртви по време на режима на Франко.
Историята е плътна, концентрирана, без излишни подробности и с прекрасен диалог между минало и настояще. Тя вплита майсторски съвременни теми като изборите на самотните майки, лутащите се проблемни деца на разделени родители, дилемата на жените между кариерата и семейството, раждането след 40-годишна възраст.
King Richard („Методът „Уилямс“)
Американската биографична драма на режисьора Рейналдо Маркъс Грийн проследява живота на Ричард Уилямс, баща и треньор на бившите №1 в тениса Винъс и Серина.
Главната роля е за Уил Смит. Филмът разказва по много интересен начин как американските суперзвезди са се изкачили на най-високото ниво в спорта.
The Lost Daughter („Изгубената дъщеря“)
Оливия Колман е в ролята на британска университетска преподавателка, която пристига на ваканция в Гърция. Тъкмо когато намира идеално място на плажа, до нея се настанява шумно и голямо американско семейство.
Случайното й запознанство с новопоявилите се туристи кара героинята на Колман да си припомни най-трудните спомени за собственото си майчинство, брак и бягство. Филмът е режисьорски дебют на Маги Гиленхол и е създаден по романа на Елена Феранте.
Belfast („Белфаст“)
Belfast е режисиран от Кенет Брана и е определян от него като „най-личния му филм“.
Историята е за детството на малко момче и трудностите, пред които е изправено семейството му през 60-те години на 20 век в Северна Ирландия. Те са в епицентъра на етническия конфликт, известен в историята като The Troubles.
Последният сезон на The Crown върна достатъчно неприятни спомени в британското кралско семейство, след като Ема Корин пресъздаде кризата на младата лейди Даяна по брилянтен начин. Сега Кристен Стюарт влиза в ролята на вече покойната принцеса.
Сценарият на филма, който е написан от Стивън Найт („Peaky Blinders“), се фокусира върху решението на Даяна да сложи край на брака си с престолонаследника през декември 1991 г.
Dune („Дюн“)
Спиращият дъха научнофантастичен филм на Дени Вилньов няма как да не е в челото на класацията.
Потомък на благородната династия Атреиди търси възмездие за смъртта на баща си, като в същото време е призван да защитава планетата Аракис, известна още като Дюн.
Именно там се намира най-ценният ресурс, който може да отключи страховития потенциал на човечеството. Само тези, които могат да преборят най-големите си страхове, ще оцелеят.
Самият Дени Вилньов разказва, че е мислил за адаптирането на Dune още от ученическите си години, когато за първи път е прочел оригиналната книга на Франк Хърбърт.
Участват Тимъти Шаламе, Зендая, Ребека Фъргюсън, Оскар Айзък, Джейсън Момоа, Хавиер Бардем.
C’mon C’mon („Хайде, хайде“)
Хоакин Финикс се завръща на екрана в черно-бялата драма на Майк Милс. Той играе ролята на радио журналиста Джони, който тръгва на пътешествие през страната с младия си племенник. Той интервюира деца и ги моли да разкажат историите си и да изразят мислите си за бъдещето.