Банско протестира срещу „Юлен“

Десетки хотелиери и други малки бизнеси в Банско протестираха в неделя пред долната станция на лифта в Банско, срещу концесионера „Юлен“. Причината беше ново едностранно решение на дружеството, управляващо курорта, с което се въвежда такса от 12 лв. при всяко влизане на паркинга на долна и горна станция на ски бусове, извозващи туристи и на леки автомобили. Досега правилото беше, че първите 15 мин. са безплатни, което позволяваше на хотели и къщи под наем да предоставят на гостите си услугата „извозване до лифта“, както и качване до горна станция, ако долу има големи опашки.

Причината за решението според „Юлен“ е наличието на много нелицензирани таксита и бусове, които извършват незаконно бизнес в Банско.

Нови такси

Хотелиерите настояха за реакция от властите, която да защити бизнеса им. Бяха отправени искания към министерствата на транспорта, финансите, туризма и общината за новите условия, наложени от концесионера. Пред БНР един от протестиращите обяви, че трябва агенция „Пътна инфраструктура“ да провери дали пътят към хижа Бъндерица „влиза в концесията на „Юлен“ и дали компанията има право да взима 12 лв. вход, ако се извозват туристи до крайната станция на лифта на Бъндеришка поляна. По думите на протестиращите неплащане на такса е възможно само ако искат да оставят туристите си около половин километър по-надолу в планината.

От своя страна „Юлен“ направи ново предложение: местните хотели да платят такса от 200 лв. за правото да оставят туристи на паркинга до края на сезона, което са около 40 дни.

Протестиращите хотелиери от местния съюз на собствениците в Банско обявиха, че нямат резерви да поемат нови такси в средата на сезона, а и всъщност те помагат на „Юлен“, водейки туристи, които да ползват стопанисваната от компанията ски зона.

Нелегалните превози – в основата на спора

Официалният повод да се въведат новите такси според концесионера е работата на нелегални превозвачи в района на ски пистите. От дружеството „Юлен“, цитирани от БНР, съобщиха, че има бусове, които използват досега съществуващите 15 минути безплатен престой на паркингите, за да взимат туристи от опашките и да ги качват в планината. На този етап не е ясно дали това е констатация на самата фирма, или е правена проверка от МВР и ДАИ, потвърждаваща, че съществува такъв нелегален бизнес.

От репортаж на bTV се видя, че пред протестиращите маркетинг директорът на „Юлен“ Иван Обрейков съобщи, че от 1 март концесионерът е премахнал безплатния престой на паркинга за 15 минути, защото от фирмата са установили, че от това се възползват нелегални превозвачи, работещи като таксита, които взимат туристи от пистите. На въпрос на протестиращи как ще се реши проблемът, Обрейков отговори: „Ние решихме проблема, няма ги копърките“, допълвайки, че „безплатен обяд няма“.

 

Служебният премиер Огнян Герджиков се опита да успокои, че решението на служебния екоминистър Ирина Костова да даде зелена светлина за управление на парк „Пирин“, което предвижда застрояване на парка, не е окончателно. Според него е „много рано да се говори за нещо нередно“, а екоактивистите били толкова активни в протестите, че имало подозрения в „чистотата на помислите им“.

Протест обаче ще има и той вече е насрочен за 18 ч. на 6 март. Фактът, че решенията на министър Костова бяха взети и публикувани точно в последния работен ден тази седмица преди националния празник, предизвика съмнения, че това се прави с цел да се затрудни максимално обжалването, тъй като срокът е три календарни дни.

„Това е един проектоплан. Той подлежи на внасяне във Висшия експертен екологичен съвет, в него се поканват всички заинтересовани лица, включително екологичните организации, които могат да си представят своите възражения. Всичко това подлежи на дебатиране. След което ще се излезе с окончателен проект за план, който да се внесе в Министерския съвет за одобрение. Ние сме в една процедура и законът е спазен без никакви отклонения от него. Много е рано да се говори за нещо нередно, след като всичко е в още един процес“, коментира Герджиков в неделя пред БНР.

 

„За да остане природа“: Използваха националния празник, за да пожертват Пирин

Коалицията „За да остане природа в България“ алармира, че националният празник 3 март и почивните дни около него бяха използвани от служебното правителство, за да пожертва Национален парк Пирин.

С две изненадващи решения в навечерието на празника служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова направи сериозна крачка към застрояването на планината. На 1 март Костова се разпореди, че няма нужда от екологична оценка за проекта за нов план за управление на националния парк.

Освен че е абсурдно документът, който определя бъдещето на един от трите национални парка в България, да не бъде подложен на такава оценка, това решение е в разрез със законите на страната, посочи коалиция от неправителствени организации и граждански групи. И уточни, че в Закона за опазване на околната среда и в Закона за биологичното разнообразие ясно се посочва кога екологична оценка е необходима.

Въпреки това МОСВ решава, че не трябва да се прави оценка, тъй като „няма вероятност да се окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда и човешкото здраве“.

Дали това е така, питат от „За да остане природа“, при положение, че проектопланът позволява строителство върху 12.5 пъти по-голяма площ от досегашната и сечи в горите върху 60% от площта на парка.

Нещо повече, МОСВ потъпка решението на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО от лятото на миналата година, когато недвусмислено прие, че новият план за Пирин задължително трябва да бъде подложен и на екологична оценка, и на оценка за съвместимост със целите на Натура 2000.

За да е още по-абсурдна ситуацията, на 2 март, в края на последния работен ден, министър Костова подписа ново решение, предвиждащо предварително изпълнение на собственото ѝ решение от предния ден. А тази стъпка цели да отнеме възможностите за изява на гражданско мнение и на независима институция като съда. Костова се мотивира, че е нужно решението ѝ за липса на необходимост от екологична оценка да влезе в сила максимално бързо „с цел защита на особено важни държавни и обществени интереси и осигуряване живота или здравето на гражданите“.

Онлайн писмо до Герджиков да спре решението

Коалиция „За да остане природа в България“ пита: как екологичната оценка би застрашила живота или здравето на гражданите? И какви са тези държавни и обществени интереси, които твърди, че защитава министърът, при положение, че близо 70 хиляди души вече изпратиха имейли до служения премиер Огнян Герджиков с искане проектът за нов план да не бъде приеман в настоящия му вид?

Инициативата продължава и всеки, който желае да даде гласа си за Пирин, може да направи това на: wwf.bg/pirin

„До приемането на нов план за управление, продължава да действа старият, който предвижда значително по-сериозна защита на природата в Пирин. Бързането и най-вече приемането на решения преди почивни дни може да се обясни единствено с желание обществеността да не забележи, че се обслужват олигархически и корупционни интереси на кръга, който от години се опитва да застрои обекта от световното природно наследство на ЮНЕСКО. Няма как да е случайно, че решения с тридневен срок за обжалване се взимат точно преди три почивни дни“, се заявява в позицията, публикувана преди два дни на сайта на „За да остане природа в България“.

Ситуацията напомня действията на правителството в съседна Румъния, което прие указ за амнистия на корумпирани политици през нощта, с надежда обществото да не забележи. Всички знаем какво последва, заявяват природозащитниците и призовават министър Костова и кабинета незабавно да преразгледат спорните решения по този толкова важен за българите въпрос  – напомнят още от „За да остане природа в България“.